Nová předsedkyně CDU chce evropskou armádu

Kramp-Karrenbauerová tvrdí, že EU nemůže být balónem, do kterého kopou USA, Rusko a Čína.

Annegret Kramp-Karrenbauerová (dále AKK) vyzvala k vytvoření evropské armády. Toto téma by mělo také uvozovat kampaň CDU do evropského parlamentu.

AKK, od níž se očekává, že bude příští německou kancléřkou, zdůrazňuje téma evropské bezpečnosti a požaduje, aby EU nebyla jen „balónem“, do kterého kopou USA, Rusko a Čína. Velkým problémem pro Evropu podle ní bude také nelegální migrace, a to v řádu dalších desetiletí.

Ve svém projevu AKK podpořila Manfreda Webera, který usiluje o post předsedy Evropské komise. Weber je kandidátem Evropské lidové strany. Tím také podpořila, na rozdíl od Merkelové, proces tzv. „spitzenkandidat“, tedy situaci, kdy jednotlivá evropská politická uskupení navrhují kandidáta na předsedu Evropské komise.

AKK reagovala i na rozhodnutí komisařky pro obchod a hospodářskou soutěž zamítnout fúzi Siemensu a Alstomu. Domnívá se, podobně jako Francie, že je potřeba zjednodušit pravidla tak, aby evropské firmy mohly být na globální úrovni silné.

AKK kritizovala plány německého ministra financí (Olaf Scholz, SPD) týkající se jednotného systému pojištění v nezaměstnanosti. Problém nezaměstnanosti v EU to podle ní nevyřeší a není možné do systému jen „pumpovat“ peníze.

Ilustrační obrázek: Autor – Olaf Kosinsky – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53977092

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.