Francie začíná mít problém se Severním proudem 2

Německo ztrácí podporu svého hlavního partnera pro plynovod. Paříž mluví o „strategických problémech“ vzhledem k Rusku.

Asi 600 kilometrů z celkových 1200 nového plynovodu už je hotovo. A najednou se Francie staví proti projektu. Hovoří o „strategických problémech“ vzhledem k Rusku, píše německý Die Welt.

Die Welt přináší překvapivou informaci: Francie se nově ve sporu o plynovod Severní proud 2 staví proti Německu. Údajně je připravena celý projekt vetovat. Jde prý o strategický problém vůči Rusku. Z vládních kruhů Francie zaznívá, že není možné posilovat závislost na Rusku, a přitom poškozovat zájmy zemí jako je Polsko.

Severní proud 2 je plynovod vedoucí z Ruska k Baltskému moři. Pobaltské země a také Polsko vnímají plynovod jako nebezpečí. Ukrajina se obává ztrát miliard poplatků za tranzit. I USA jsou proti plynovodu.

Francie ovšem riskuje, že dojde ke sporu mezi hlavními partnery EU, jejichž spolupráce je pro Evropu klíčová, tvrdí článek. Navíc Emmanuel Macron od svého nástupu do úřadu zdůrazňoval partnerství s Angelou Merkelovou. Vláda ale prý z rozhodnutí neustoupí.

Německo u prosazování projektu zatím spoléhalo na Francii, bez ní bude prosazení projektu velice obtížné.

Bude se jednat o revizi tzv. plynové směrnice. Německo už dlouhou dobu bojuje proti změně pravidel, protože nechce, aby nad plynovodem Severní proud 2 měla kontrolu Evropská komise. Naopak, Brusel chce, aby nová přísná pravidla zahrnovala veškeré plynovody v EU, a to i ty, které přesahují EU. Například by musel být oddělen provoz a zásobování plynu, přičemž obojí má už v případě Severního proudu 2 v rukou Gazprom.

Američtí velvyslanci vyzývali evropské země, aby hlasovaly proti projektu Severní proud 2 a strašili tím, že tento plynovod zvýší moc a vliv Ruska. Hlasování v EU může vést k tomu, že nad projektem získá kontrolu Evropská komise.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.