Mayová přijela na jednání v Bruselu, kde panovala napjatá atmosféra

Premiérka chce s EU znovu jednat, labouristická opozice podpoří nynější dohodu výměnou za to, že Británie zůstane členem celní unie s EU.

Britská premiérka Theresa Mayová ve čtvrtek otevřela nové rozhovory s EU o odchodu své země z Unie. Mayovou přivítal poněkud koženě předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, což naznačovalo napětí, které kolem Brexitu panuje mezi členskými zeměmi a Británií.

Očekávalo se, že evropští úředníci Mayové v jejím pokusu o nové otevření celého jednání nevyjdou vstříc potom, co britský parlament odmítl ratifikovat současnou podobu dohody. V posledních dnech před novým jednáním napětí mezi oběma stranami rostlo. Projevilo se to mimo jiné tím, že došlo ke zrušení veřejného uvítání mezi Mayovou a předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. Bylo to i díky jeho ostrým twitterovým komentářům o tom, že zastánce Brexitu bez plánu postupu „čeká peklo“.

Podle britské strany je hlavní obavou britské premiérky to, aby se Británie nedostala do pasti kontroverzního systému na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Systém má zabránit frontám na hranici, a tak vlastně stále spojovat Velkou Británii s evropskou celní unií. Uspořádání na hranici mezi Irskem a Severním Irskem bylo také hlavním důvodem, proč parlament v lednu dohodu odmítl.

Mayová se proto snaží o změnu celkem 585 stran dlouhé dohody. Jenže změnu odmítají členské země EU, a to vehementně. Premiérka trvala na alternativních možnostech, zatímco Brusel čeká na její konkrétní návrhy.

Zatím se v britské politice Labouristická strana Jeremy Corbyna rozhodla k jednomu z nejvýraznějších politických kroků posledních měsíců. Strana se snaží o překonání patu návrhem, že by po Brexitu Británie měla znovu blízký vztah s EU, včetně stejných standardů v oblastech jako je ekologie či práva zaměstnanců. Corbynův hlavní požadavek je členství Británie v celní unii, což ale Mayová opakovaně odmítla. Řešení by ale odstranilo problém režimu na hranici Severního Irska. Konzervativci jsou v otázce zatím rozdělení. Corbynův návrh zklamal také některé labouristické poslance, protože nepočítá s dalším referendem.

Čtvteční jednání nakonec komprosis nepřineslo, neboť ani jedna strana nechce ustoupit. Shoda byla nalezana jen ohledně toho, že se bude konat další vyjednávání.

Ilustrační obrázek: Autor – EU2017EE Estonian Presidency – Tallinn Digital Summit. Welcome dinner hosted by HE Donald Tusk. Arrivals, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62856067

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.