Jazzové okénko Jana Schneidera: Fleurette Africaine, Take Five, Unsquare Dance a Vagabonds In Power

Jazzový hudebník Jan Schneider ve svém nedělním cyklu představuje tentokrát hned čtyři jazzové kompozice.

Proč znovu Duke Ellington?  Protože ve vzduchu jsou občas už cítit náznaky blížícího se jara, a v teplých dnech leccos už přímo pučí, a jak by člověk mohl v takové situaci nevzpomenout jednu z nejnádhernějších jazzových kompozic? Fleurette Africaine! Přiznám se, že jsem fascinovaný tou skladbou, která stírá hranice s vážnou hudbou. A to přesto, že tam nejsou žádné bubny (ale ony tam jsou, zavřete-li oči, i smyčce, všechno tam je, co si přejete slyšet). To všechno ještě v noblesním podání autora. Lahůdka. A zase – ta jednoduchost, uměřenost, a jak moc hrají i ty tiché pauzy!

Teď však blíže k bubeníkům. V Lidové škole umění se tradovalo učení pětičtvrťového rytmu podle mnemotechnické pomůcky „půl-li-tr-pi-va“ a sedmičtvrťový rytmus analogicky „tři-čtvr-tě-li-tru-pi-va“ (a ti učitelé hry na bicí nástroje, jako třeba proslulý Miloš Veselý na Jarově, kterým celá normalizace visela jen volně vzadu, sděloval žákům tajemství, podle jaké mnemotechnické pomůcky se učí základní swingový příklep: „to-dub-ček, to-dub-ček“). Slavný kvartet Dave Brubecka vás však lehce naučí počítat do pěti jinou, velmi sugestivní metodou (ve slavné skladbě altsaxofonisty Paula Desmonda Take Five s brilantním, avšak pohybově velmi úsporným sólem Joe Morella).

A když jsme u těch lichých rytmů, škoda nevzít ještě jednu lekci o tom, jak se naučit neuvěřitelně snadno počítat i do sedmi (to už v Brubeckově Unsquare Dance – značně divočejší verze je zde).

Poslední ukázka je opět dokladem, jakým je multikulti hudba dokonalým dorozumívacím prostředkem. Žil byl v Nigérii bouřlivák, hudebník a manžel svých dvaceti sedmi sboristek Fela Kuti. Nějaký čas pobýval v Anglii, znal se velmi dobře s geniálním rockovým bubeníkem Gingerem Bakerem, s nímž natočil v roce 1970 živé album. Všechno dobré, ale čím mě Fela Kuti úplně dostal, byl velmi inovativně kreativní výklad zkratky VIP („Vagabonds In Power“). K tomu už asi není co dodat.

Za týden to ale bude trochu jiné.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.