Americký velvyslanec vyhrožuje evropským zemím kvůli Huawei

Americký velvyslanec v EU začal dokonce vyhrožovat „zavedením protiopatření“, když si evropské země zvolí nadále obchodování s Čínou.

USA neustává ve svém tlaku proti úspěšné čínské firmě Huawei. Redakce Asia Times informuje, že Donald Trump již brzy podepíše nařízení, které oficiálně zakáže americkým sítím nakupovat zařízení od Huawei.

Američtí provideři již nyní mají de facto znemožněno pracovat s čínskou firmou.

Na konci února se přitom koná Mobile World Kongres, přehlídka celého sektoru v Barceloně. Informovaný zdroj sdělil pro Asia Times, že Huawei využije Barcelonu pro prezentaci svého náskoku před konkurencí. Experti se shodují na tom, že Huawei je napřed v sítích 5G.

Prozatím USA plně neuspěly v tlaku na spojence v Evropě, konstatuje článek Asia Times. Austrálie zakázala účast Huawei na sítích 5G a očekává se, že Kanada učiní totéž. Prozatím ovšem Německo, Itálie i Británie vydaly signály, že čínské zařízení nezakáží.

USA přitom vyvíjejí značné úsilí, aby americkým spojencům „zkroutily ruku“. Americký velvyslanec v EU začal dokonce vyhrožovat „zavedením protiopatření“, když si evropské země zvolí nadále obchodování s Čínou.

Velvyslanec Gordon Sondland pro Bloomberg uvedl, že nevidí žádné důvody pracovat s Číňany. Přímo řekl, že „ti, kteří jdou slepě kupředu a přijímají čínskou technologii s ohledem na obavy, které jsou s ní spjaté, mohou zjistit, že budou mít problém, když budou jednat s námi“.

Prozatím ovšem zástupce britské firmy, největšího telekomunikačního poskytovatele BT Group uvedl, že už roky pracují s Huawei a nikdy za tu dobu neviděl žádný důvod k obavám.  Bitva mezi Huawei a USA pokračuje.

Ilustrační foto: Autor  – Lao Men Faei – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75010533

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.