EU finalizuje návrhy týkající se copyrightu. YouTube bude mazat miliony videí

Kritici evropské direktivy tvrdí, že úprava copyrightu je ve skutečnosti cenzura. Směrnice v nové podobě ztratila podporu i mezi novináři a hudebními vydavateli.

Zdá se, že mezi zeměmi bylo dosaženo shody k úpravě evropského copyrightového zákona, informují Financial Times. Právní úpravě předcházelo enormní lobbování.

Poznámka redakce: Tématu se pro jeho závažnost budeme věnovat. !Argument je proti jakémukoliv omezování svobody slova a dalšímu zpeněžování informací a internetu.

Úprava má prý vést k tomu, aby se narovnal vztah mezi různými platformami a mezi kreativním průmyslem. Ti, kteří publikují, by měli dostat svůj spravedlivý podíl a zároveň by měl být odstraněn materiál, který nebude nové legislativě odpovídat. Novou úpravu si pochvaluje evropský komisař pro digitalizaci, bude prý dobrá pro běžné uživatele internetu, i pro platformy.

Jenže YouTube tvrdí, že vzhledem k návrhu legislativy bude muset filtrovat obsah a spolu s poskytovateli práv vymazat to, co bylo na YouTube dáno běžnými uživateli. YouTube varuje, že bude muset odstranit miliony videí.

Proti dohodě stály vlády Itálie, Slovenska, Švédska a Finska. Dohodu určily do značné míry dvě země Německo a Francie, které vyřešily svůj spor ohledně „malých platforem“. Filtrování se bude týkat téměř všech, jen skutečně malé platformy, které budou splňovat dvě podmínky, uniknou – bude to obrat pod deset milionů eur ročně a méně než 5 milionů uživatelů ročně.

Proti tomuto tzv. článku 13 existuje silná opozice, petice má již 4,5 milionu podpisů. Kritici, kam patří i řada evropských poslanců, říkají, že jde o zavedení cenzury a omezení svobody internetu.

Legislativa bude mít dopad také na Google News. K článkům již nebude možné vkládat části informací. Není ani jasné, co bude s titulky a s obrázky. Google je proti takto zaměřené restriktivní reformě, která by ani neumožnila čtenáři vědět, na jakou zprávu to vlastně kliká. Google má také obavu o to, aby byla zachována pestrost zdrojů a to, aby je čtenář ve výběru vůbec viděl.

Asociace evropských novinářů už legislativu nepodporuje, protože si nemyslí, že by snad tato úprava zajistila novinářům lepší mzdy. I ti, kteří dříve reformu podporovali, jako nezávislé hudební značky říkají, že směrnice jim ublíží.

Asociace dokonce tvrdí, že návrh jde proti principům copyrightu, které byly v EU přijaty, i proti mezinárodnímu copyrightovému zákonu.

Když bude dosaženo dohody, pak půjde návrh do Evropského parlamentu.

!Argument se přidává k apelu pirátské poslankyně Julii Reedové, která vyzývá k odmítnutí dohody, kterou vlastně nikdo nechce. Není možné, aby Francie a Německo šikanovaly takto občany dalších členských států EU a také své vlastní.

Petice proti článku 13 je zde.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.