Herec Zelenskij vede předvolební výzkumy veřejného mínění na Ukrajině

Zelenskij v televizi hraje prezidenta a nyní pokořuje Porošenka i Tymošenkovou, které nazývá „starou gardou“.

Ukrajinský herec, který se proslavil v televizním seriálu o ukrajinské politice, Volodymyr Zelenskij vede předvolební výzkumy. V rozhovoru pro agenturu Associated Press sdělil, že jeho cílem je omezit dopad korupce na vládu a na životy lidí. „Korupce je všude,“ říká.

Zelenskij je známý jako televizní imitátor a herec. V roce 2015 byl obsazen do role bývalého učitele, který je katapultován do pozice prezidenta země, kde se snaží upřímně sloužit lidu. Šou nese název „Služebník lidu“. Zelenskij v rozhovoru také odmítl obvinění, že by za jeho skutečnou kandidaturou stál jeden z ukrajinských oligarchů Ihor Kolomojskij, který je ve válce s prezidentem Porošenkem.

Zelenskij chce dát ukrajinské politice novou dynamiku a svoji politickou nezkušenost vidí jako výhodu. Chce zvyšovat mzdy a zavést internet i do malých ukrajinských vesnic.

Televizní pořad, ve kterém Zelenskij účinkuje, je plný černého humoru a vulgarit. Není jasné, doplňuje AP, jak souvisí popularita Zelenského postavy s jeho podporou v reálné politice.

Herec se kriticky opřel jak do současného prezidenta Petro Porošenka (kterého často ve svých komediálních vystoupeních zesměšňuje) i do bývalé premiérky Julie Tymošenkové. Oba jsou jeho konkurenti v prezidentském klání a oba nazval „starou gardou“, ze které jsou lidé unaveni.

Poslední předvolební výzkum ukázal, že Zelenskij se těší nevyšší podpoře mezi dotázanými. 21,9 % lidí by ho volilo, zatímco 19,2 % podporuje Julii Tymošenkovou a Porošenko je na třetím místě s 14,8 %. Výzkum proběhl pomocí rozhovoru mezi 10 tisíci dotázaných. Statistická chyba je 1 %.

Podle experta z Centra Razumkova Viktora Zamjatina se Zelenskému daří zachytit hlasy zklamaných voličů. V rámci volebního boje už byl Zelenskij obviněn z toho, že je jenom loutka Kolomojského, se kterým je ve sporu prezident Porošenko.

Seriál, ve kterém Zelenskij účinkuje, produkuje společnost, která patří Ihoru Kolomojskému. Zelenskij přiznal svoje obchodní vztahy s oligarchou, ale odmítl, že by Kolomojskij řídil jeho kandidaturu.

Volodymyr Zelenskij se narodil v Krivem Rohu, je rusky mluvící, což by mu mohlo pomoci v popularitě ve východních regionech, kde se rusky mluví. Herectví se začal věnovat v době studia práv.

Zelenskij zdůrazňuje, že svoji kandidaturu bere vážně. Podle něj země potřebuje konkurenceschopné platy, aby Ukrajinci cítili respekt sami k sobě. Ve vztahu ke Krymu a Donbasu Zelenskij řekl, že je Ukrajina vrátí zpátky. Mír na východě země považuje za prioritu.

„Ukrajina si vybrala svoji cestu Je to evropská cesta, a jsem si absolutně jist, že je to ta správná,“ řekl dále. Jako kandidát podporuje členství Ukrajiny v EU, k otázce členství v NATO se nevyjádřil.

Ilustrační foto: Autor – By Ярослав Бурдовицин – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44939303

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.