OPEC versus americká legislativa?

Americký Kongres pracuje na zákonu, který by umožnil USA stíhat členy ropného kartelu za fixování cen ropy. Před zákonem varují ropné firmy a zástupci ropného byznysu.

Ropný průmysl vydal varování pro případ, kdyby chtěl americký Kongres proti ropnému kartelu OPEC postupovat právně, píší Financial Times.

Americký Kongres pracuje na zákonu, který by umožnil USA stíhat členy ropného kartelu za fixování cen ropy. Před takovýmto zákonem varují ropné firmy a zástupci ropného byznysu.

Není to první pokus, jak se „vypořádat“ s OPEC, ale tento má relativně slušné šance, protože prezident Trump ropný kartel nesnáší, tvrdí FT.

Zástupci ropného byznysu ale varují před odvetou, kterou by OPEC mohl uchystat. Členové OPEC by mohli být eventuelně stíháni za to, že porušují americké antitrustové zákony.

Zákon má podporu obou stran a jde prý o to, aby bylo zlomeno „nekonkurenční chování“ OPEC a aby na ropných trzích byla zajištěna otevřená tržní hra.

Proti zákonu je Americká obchodní komora i Americká ropná asociace. Tvrdí, že sice jsou obecně proti kartelům, ale formulace zákona je taková, že by vyvolala odvetnou akci OPEC proti americkým ropným firmám i americké vládě. Ropné firmy jako Exxon operují v řadě zemí OPEC. Zástupci byznysu upozorňují, že vzhledem ke geopolitické důležitosti řady zemí OPEC by tento zákon měl velmi neblahé dopady na USA.

Zákon je navíc zbytečný, protože Spojené státy více ovlivňují ceny ropy už jen tím, že navýšily svou vlastní těžbu díky břidlici. Americké firmy samy měly prospěch z toho, že se OPEC rozhodl omezit produkci, protože se jim hodí vyšší ceny. Zástupce OPEC přímo uvedl, že „postup OPEC zachránil americký ropný průmysl“.

I další zástupci ropného byznysu upozorňují, že reakce nabídky na ceny je normální postup a že je „odvážné“ určovat jiným zemím, co mají dělat.

Saúdové se ovšem obávají, že by legislativa mohla vést k tomu, že budou odebrána aktiva na americké půdě. Právě Saúdové totiž vlastní největší americkou rafinerii.

Odborníci varují, že pokud by tato legislativa, známá pod zkratkou NOPEC prošla, pak by vedla k velké volatilitě cen, včetně možných propadů, což by vážně poškodilo americký ropný průmysl. FT uvádí zdroj, který dokonce tvrdí, že po chvíli této legislativy, by nakonec všichni začali prosit, aby se OPEC zase dal dohromady a začal ovlivňovat ceny.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.