Americký spor o rozpočet není zažehnán

Zatím to vypadá, že vládní uzavírka tu bude od pátku znovu. Obě strany se nedohodly, i když se zdrženlivě mluví o pokroku.

Do pátku se musejí republikáni a demokraté shodnout na novém rozpočtu pro Spojené státy. A když se to nepovede, je tu zase uzavírka. Znovu to tak vypadá, informuje německá ARD Tagesschau.

Spor o zeď, kterou Trump na hranicích s Mexikem stále vehementně požaduje, nebyl vyřešen a znovu se rýsuje uzavírka. Obě strany přitom tvrdí, že rozhovory jsou na mrtvém bodě. (Úterní aktualizace: podle posledních zpráv z dnešního rána mělo dojít k posunu, i když se o něm mluví opatrně – pozn.red.)

Čas je do pátku 15. února, do té doby se měly obě dvě strany shodnout na novém rozpočtu. Prezident Trump požaduje, aby v něm byly obsaženy prostředky pro stavbu zdi, což demokraté odmítají. Podle informací od vyjednavačů nebylo dosaženo žádného pokroku.

Prezident v pondělí tvrdil, že demokratům o kompromis ani nejde. Nechtějí ani lepší hraniční opevnění, ani zadržení všech nelegálních přistěhovalců.

První kolo uzavírky skončilo až 25. ledna a stalo se nejdelší v historii USA. Trump se snažil od demokratů získal 5,7 mld. dolarů na stavbu zdi. Nakonec došlo ke shodě na přechodném „otevření“ vlády na tři týdny. Tato lhůta ale vyprší právě 15. února.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.