Německá sociální demokracie hledá novou agendu

Nový sociálnědemokratický koncept sociálního státu se loučí s částmi dědictví politiky Gerharda Schrödera.

Předsedkyně německé SPD představila nový koncept sociálního státu, který bude probírat předsednictvo strany. Program by měl být zaměřen na více důvěry a méně sankcí.

Z nového zaměření má radost předseda Mladých sociálních demokratů (Juso) Kevin Kühnert. Teď je prý šance, že se strana posune dál. Dohoda na společném konceptu by byla skutečně milníkem. Více než 15 let se SPD zabývala tématem Hartz IV.

Kühnert sám má zásluhu na tom, že nový koncept existuje, protože se na něm podílel. Sociální demokraté se rozloučí s velkým částmi politiky kancléře Gerharda Schrödera, ale princip „požaduj a podporuj“ by měl zůstat zachován.

Například by starší nezaměstnaní měli déle pobírat podporu, i mladí by měli na podporu nárok déle. Pro sociální demokracii je také klíčové právo na další vzdělávání. Vyšší podpora bude spojena s rozhodnutím o pokračování vzdělávání.

Opatření se ale neomezují jen na podporu v nezaměstnanosti. Měla by růst minimální mzda na 12 euro za hodinu. Tímto se má omezit tzv. nízkovýdělečný sektor. Zavedení základního dětského pojištění má zjednodušit a nahradit dávky. Nově mají být zavedeny „občanské peníze“, Hartz IV má být zrušen. Tím by se do budoucna vytvořilo právo na práci.

Kühnertovi se především nelíbí, že hodně lidí si stále myslí, že nezaměstnaní jsou prostě líní, nemají motivaci a nesnaží se. Je tomu naopak. Koncept je totiž pro SPD i určitá představa o člověku. Nakonec se prosadily hlasy, které chtějí občanům věřit.

Politický poradce Meyer, který pracuje v komisi základních hodnot strany si myslí, že koncepty tohoto typu starou slávu straně nevrátí. Je to ovšem dobrý první krok. Jde to znovu vrátit ztracenou důvěru.

Samozřejmě tím zůstává otevřena otázka, s kým by tento program chtěli sociální demokraté realizovat. S CDU/CSU to asi nebude. Tím pádem se do hry dostává Die Linke, případně Zelení. Prozatím ale SPD nedá dohromady většinu ani v této trojici.

Ilustrační foto: Autor – Olaf Kosinsky, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69607924

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.