USA a EU se musí zdržet zasahování do vnitřních záležitostí Venezuely

Osobnosti evropské levice v petici, která navazuje na iniciativu 70 odborníků, požadují, aby USA a EU přestaly zasahovat do domácí politiky Venezuely a krize v zemi se řešila vyjednáváním.

USA a EU se musí zdržet zasahování do vnitřních záležitostí Venezuely, požaduje petice, kterou zorganizoval Transform! Europe a kterou podepsalo už více než 300 lidí, včetně řady signatářů z České republiky. Petice požaduje nejen, aby se USA a EU přestaly vměšovat do vnitřních záležitostí Venezuely, ale také navrhuje, aby se tamní krize řešila v souladu s demokratickými pravidly jednáním mezi vládou a opozicí. Pro informaci uveřejňujeme celý text petice:

Vláda Spojených států musí přestat zasahovat do vnitřní politiky Venezuely, zejména za účelem svržení vlády země. EU se nesmí nechat vtáhnout do iniciativy USA. Pod vedením Trumpovi administrativy se už i tak agresivní rétorika proti venezuelské vládě dostala na extrémnější a hrozivější úroveň, dokonce naznačující možnost „vojenské akce“. Problémy vyplývající z venezuelské vládní politiky byly zhoršeny americkými ekonomickými sankcemi, nezákonnými v rámci Organizace amerických států a Spojených národů – stejně jako americkým právem a dalšími mezinárodními smlouvami a úmluvami. Tyto sankce omezily prostředky, kterými by mohla venezuelská vláda uniknout z její hospodářské recese, a současně způsobily dramatický pokles produkce ropy, což zhoršuje hospodářskou krizi a způsobuje smrt mnoha lidí v důsledku nedostupnosti život zachraňujícím léků.

USA a jejich spojenci, včetně brazilského krajně pravicového prezidenta Jair Bolsonara nyní zatlačili Venezuelu na pokraj propasti. Trumpova vláda uznáním prezidenta Národního shromáždění Juanem Guaidem za nového prezidenta Venezuely prudce urychlila venezuelskou politickou krizi v naději, že rozdělí venezuelskou armádu a dále polarizuje obyvatelstvo a přinutí je vybrat si na jaké straně stojí. Zřejmým a někdy také deklarovaným cílem je zbavit se Madura prostřednictvím státního převratu. Ani jedna strana ve Venezuele nemůže prostě porazit druhou stranu. V takových situacích je jediným řešením vyjednání dohody, jak tomu bylo v minulosti v latinskoamerických zemích, kdy politicky polarizované společnosti nebyly schopny vyřešit své rozdíly prostřednictvím voleb. V zájmu venezuelského lidu, regionu a v souladu s principem národní svrchovanosti by měla Evropská unie, její členské státy a většina Evropského parlamentu namísto zasahování do vnitřních záležitostí Venezuely a zaujímání jednostranného stanoviska, podpořit jednávání mezi venezuelskou vládou a jejími odpůrci, které umožní této zemi konečně vyjít z politické a hospodářské krize.

Další informace v případě Vašeho zájmu naleznete zde.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.