Konference o Blízkém východě: Polsko vsadilo na Trumpa a riskuje izolaci v EU

Události ve Varšavě se neúčastní ministři velkých zemí EU a Ruska, chybět bude i představitelka EU.

Polsko bude společně s USA hostit mezinárodní konferenci o Blízkém východě. Spojilo své síly s USA ve snaze získat od nich ochranu před Ruskem, píše agentura Associated Press.

Jenže tyto kroky testují jeho dlouhodobé vztahy. Vláda Íránu vidí konferenci jako projev nepřátelství a varovala, že konference nebude pro Polsko bez důsledků. Někteří pozorovatelé ale vidí možnost izolace Polska v Evropě, když se takto spojilo s USA v otázce, ve které jim jiné evropské země silně oponují.

Piotr Buras z varšavského úřadu Evropské rady pro zahraniční otázky je toho mínění, že Varšava tím, že „dává skoro všechna svoje vejce do Trumpova košíku riskuje, sázka na Trumpa jde dost daleko“. Buras zdůrazňuje, že se to děje na úkor vztahů s EU i NATO.

Konference ministrů, která se v Polsku koná ve středu a ve čtvrtek, proběhne bez účasti ministrů zahraničí velkých evropských zemí a Ruska, chybět bude i představitelka EU Federica Mogheriniová. Konferenci budou společně hostit ministr zahraničí Jacek Czaputowicz a Mike Pompeo, účastnit se má viceprezident Mike Pence a premiér Izraele Benjamin Netanjahu.

Událost se koná v době, kdy Polsko ve Washingtonu lobbuje za novou americkou vojenskou základnu na svém území s názvem Fort Trump. Pentagon zatím studuje možnosti, rozhodnutí o základně má padnout v březnu.

Czaputowicz minulý týden řekl, že Polsko se ujalo role hostitele konference, aby ukázalo, že se aktivně angažuje v politice míru a stability. Polská vláda již nějakou dobu říká, že by ráda hrála roli mediátora mezi USA a EU ohledně vztahů k Íránu. Při lednové návštěvě v Káhiře se však Pompeo nechal slyšet, že konference se bude konat v Polsku a bude zahrnovat opatření, která zajistí, že Írán nebude mít „destabilizační vliv“ na Blízkém východě. Do té doby Írán konferenci nevnímal jako problém a nepovažoval ji za hrozbu, ale slovy íránského velvyslance v Polsku „Pompeo vše zničil“.

Polsko se do problémů kvůli USA dostalo už v minulosti, například podporou americké invaze do Iráku v roce 2003, kdy se postavilo na jinou stranu než řada velkých zemí „staré Evropy“. Polsko také čelilo kritice, že v letech 2002 a 2003 dovolilo CIA na svém území zadržovat a týrat podezřelé z terorismu. Bývalý polský ministr zahraničí Radek Sikorski řekl, že konference sice posílí vazby Polska a USA, ale diplomaticky Polsko v EU izoluje. Sikorski byl v minulosti kritický k tomu, co nazval podřízeností Polska vůči Spojeným státům.

Sikorski dokonce řekl, že Trump chce Polsko využít k rozdělení EU, kterou vidí jako hlavní ekonomickou hrozbu USA. „V tomto smyslu je americká politika trochu podobná té ruské“, dodal. Jiní experti s ním ale nesouhlasí. Může se jednat jen o důsledek, který nebyl cílem, řekl k tomu Wojciech Przybylski. Polsko se prý o roli mediátora mezi USA a EU snaží už od roku 2016, ale nedaří se mu to. Jednak má problém s pojetím právního státu, jednak Trumpův konfrontační tón znesnadňuje evropským lídrům jeho přístup akceptovat.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.