Pompeo se ve střední Evropě má postavit Číně a Rusku

„Návštěva je obvykle odměnou“, diví se ale Pompeovu turné ve Washingtonu. Maďarsko prý neplní americké priority a Polsko udělá pro spokojenost Washingtonu cokoliv. 

Návštěva ministra zahraničí USA Mika Pompea v Maďarsku, na Slovensku a v Polsku je podle článku vlivného politického webu POLITICO pro americkou stranou šancí, jak se postavit Číně a Rusku v oblasti energetiky a technologií.

Ovšem místní vlády, které mají problémy s právním státem i demokracií, prý návštěvu vnímají jako uznání Washingtonem. Pompeovým úkolem tak má být nalezení rovnováhy mezi chválením hostitelů a obavami jejich kritiků v západní Evropě.

Článek připomenul, že Budapešť a Varšava čelí disciplinárním procedurám EU, protože se dostaly do rozporu se základními hodnotami EU. Bratislava má prý jiný problém: reputaci Slovenska těžce pošramotila vražda novináře s možnými politickými konotacemi.

V Maďarsku byl Pompeo v pondělí, v úterý navštívil Slovensko a od středy spolu se svým polským protějškem hostí ve Varšavě konferenci o Blízkém východě. Z amerického ministerstva zahraničí přitom před návštěvou zaznělo, že nedostatek pozornosti USA vůči tomuto regionu dal vzniknout vakuu. Čínská firma Huawei zde má mnohem silnější pozice než v západní Evropě a jsou zde obavy ohledně vlivu Ruska.

Pompeo přijel do Maďarska s jasnou agendou – diverzifikace energetických dodávek pro Maďarsko (menší závislost na Rusku) a podpora boje s korupcí, která je chápána jako nástroj ruské a čínské politiky v regionu.

Pompeova návštěva má být podle článku vzpruhou pro Viktora Orbána, enfant terrible EU. Trumpova administrativa nebyla ve srovnání s Obamovou příliš kritická k Orbánově politice, svobodě médií a dalším problémům. Jako úlitba kritikům bylo naplánováno Pompeovo vystoupení pro neziskové organizace, které čelí v Maďarsku stále větším problémům.

Orbánovi se také vyčítají úzké vztahy s Ruskem a Vladimirem Putinem. USA před časem vyjádřily nespokojenost, že Budapešť odmítla vydat do USA ruského prodejce zbraní. V americkém ministerstvu zahraničí se Pompeově návštěvě v Maďarsku divili: „Návštěvy jsou obvykle za odměnu.“ Maďarsko sice odmítlo migrační kompakt a nemělo námitky proti stěhování americké ambasády v Izraeli do Jeruzaléma, ale jinak americké priority neplnilo, šlo například o udržení Středoevropské univerzity v Maďarsku, podporu Ukrajiny a podpis nové dvoustranné bezpečnostní dohody.

Posun je patrný jen v posledním bodě. Orbán odmítl kompromis se Středoevropskou univerzitou a ta se stěhuje do Vídně. V případě Ukrajiny má Maďarsko se svým sousedem spory ohledně postavení ukrajinských Maďarů, což vede některé experty k úvahám, že jde o záminku, jak narušit bližší spolupráci mezi NATO a Ukrajinou čili jednání ve prospěch Ruska. Orbán před jednáním kyjevskou vládu označil za „protimaďarskou“.

V Polsku jsou nadšeni, že si Pompeo vybral právě jejich zemi k blízkovýchodní konferenci, přestože ji USA mohou využít ke zdůraznění rozdílů v přístupu k Íránu, zejména ve srovnání s Francií, Německem a Velkou Británií.

Představitel polského ministerstva zahraničí k tomu POLITICO řekl následující: „USA nás oslovily, abychom byli spoluhostiteli – jsme nejvíce proamerický národ v EU a chceme zdůraznit, že bychom měli kooperovat zvláště v otázkách bezpečnosti.“

Z amerického zahraničního ministerstva zaznělo, že vláda ve Varšavě „udělá cokoliv, aby si naklonila USA“. A neměla to být lichotka, uzavírá článek.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.