Katalánský konflikt se musí řešit politicky, ne právně

Snaha řešit katalánský problém právně nemůže obstát. Je to problém politického charakteru.

Německá Tagesschau přináší rozhovor s politologem Peterem Krausem. Podle něj španělská vláda zapojila do problému s Katalánskem justici, přestože se jedná o politický problém.

Kraus hned na začátku rozhovoru uvádí, že problém právně řešit nelze. Bývalý premiér Mariano Rajoy se pokusil nechat rozhodnutí soudům, přestože měl hledat politické řešení. Justici dostal do svízelné pozice, konstatuje německý politolog, nemůže v takové situaci obstát, protože konflikt není svou povahou právní.

Soudy se tak musí zabývat obviněním ze vzpoury. Kraus se domnívá, že už německé soudy daly nevydáním Carlese Puigdemonta najevo, že se o vzpouru nejedná. Takový postup je v demokraciích krajně neobvyklý, tvrdí Kraus, pokud nejde o násilí, jak může jít o vzpouru? Lidé, kteří hlasovali v referendu, nepáchali žádné násilí, naopak, bylo spácháno na nich. Ani v náznaku to nepřipomínalo čin vzpoury.

Snaha o oddělení Katalánska je vrcholem dlouhodobého vývoje, uvádí kontext Kraus, a je potřeba ji v dlouhodobějším horizontu i posuzovat. Katalánci mají pocit, že ve Španělsku nic neovlivní, že jsou pod kontrolou „většinového režimu“, že nemají možnost spolurozhodovat. Představte si to, uvádí příklad Kraus, jako fotbalovou ligu, kdy rozhodčí píská pořád jen proti vám, tak to vidí Katalánci. 1. října 2017 se odehrál symbolický akt, který se nyní španělská strana snaží tak masivně ztrestat.

Další dotaz z Tagesschau se zaměřuje na možnost kompromisního řešení v podobě větší autonomie pro Katalánsko. Politolog uvádí, že si není jistý, zda není příliš pozdě. Mělo se rozhodovat politicky, opakuje Kraus, a nyní je vše u soudu. Soudy sehrály v nedávných španělských dějinách důležitou roli, zejména během ne příliš zvládnutého přechodu od frankismu. Nejednají nezávisle, je jasné, že už dopředu mají pevně daný názor, což je vidět na obžalobě: vzpoura.

Konstruktivní řešení je obtížné, protože obě strany se opevnily ve svých pozicích. Ochotní ke kompromisu musejí brát v úvahu tvrdé křídlo ve svých stranách, přesto ale měli od počátku v roce 2017 preferovat zprostředkování, které by zmírnilo vnitropolitické napětí. Nezachovala se tak ani EU, možná jen někde za zavřenými dveřmi, a to byla zásadní chyba. EU sama zaplatí vysokou cenu, když situace v Katalánsku bude tak nestabilní, jak to dnes vypadá.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.