Matteo Salvini se chce zmocnit italských zlatých rezerv

Zlaté rezervy podle vicepremiéra patří italskému lidu a mají se využít pro ekonomické plány vlády.

Aktiva by mohla být využita ke zvýšení výdajů, píší Financial Times,

Matteo Salvini, italský vicepremiér ze strany Liga, dal najevo, že by se vláda mohla zmocnit zlatých rezerv centrální banky. Salvini řekl, že zlato je majetek italského lidu a nikoho jiného.

Vyslovil se také pro změnu v čele centrální banky Itálie a kritizoval ji za postup v bankovní krizi. Je tedy možné, že vládní koalice, kterou vedle Ligy tvoří i Hnutí pěti hvězd, uvažuje o využití zlaté rezervy pro své ekonomické plány.

V procesu je už zákon, v němž by bylo stanoveno, že zlaté rezervy patří italskému státu, ne centrální bance. Nehodláme „prodat ingoty,“ vysvětloval jeden z členů Ligy, jde o to, aby se k nim nedostal nikdo jiný.

Návrh, že by Itálie mohla prodat zlato, aby financovala své ekonomické plány, přišel již dříve od zakladatele Hnutí pěti hvězd, Beppe Grilla. Italská centrální banka je ve výjimečné pozici, protože má, jak uvádí FT, třetí největší zásoby zlata v rezervách, po USA a Německu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.