Německá CDU chce přitvrdit ohledně imigrace

Strana chce vyřešit spor, který málem rozbil německou vládnoucí koalici.

Německá CDU předložila řadu návrhů, které slouží ke zpřísnění imigrační politiky. Jedná se o téma, které zemi hluboce rozděluje a může zároveň naznačit „pomerkelovskou éru“ strany.

Pracovní setkání k tématu vedla už nová předsedkyně strany Annegret Kramp-Karrenbauerová (AKK). Téma téměř rozložilo koalici a v konzervativních kruzích vedlo k velkému napětí.

AKK uvedla, že panuje jasná shoda na tom, že rok 2015 – kdy do Německa přišel jeden milion uprchlíků – se už nikdy nesmí opakovat a že musí být patrné, „že jsme se poučili“.

Bylo prezentováno množství nápadů, například odmítnutí azylu žadatelům, kteří falšují údaje, deportace migrantů, kteří jsou usvědčeni ze sexuálních zločinů či rozšíření počtu tzv. bezpečných zemí.

Jeden z názorů požaduje, aby odmítnutí žadatelé o azyl museli zemi opustit. Stát musí být schopen vymáhat právo, což je nyní problém, většina lidí, kteří mají být deportováni totiž nikdy neodejde.

Politika otevřených hranic, za kterou stála Angela Merkelová, nakonec vedla k útěku stovky tisíc voličů od CDU k AfD, píší Financial Times.

Další návrhy zahrnovaly posílení Frontexu a boj proti tzv. sekundární migraci, kdy uprchlík zaregistrovaný v jedné zemi přechází jinam. Návrhy se nyní mají stát součástí manifestu CDU určeného pro evropské volby.

Rovněž SPD se snaží distancovat od nepopulární politiky změnou v politice sociální a rozchodem s politikou bývalého kancléře Schrödera (informovaly jsme zde).

Ilustrační obrázek: Autor – Olaf Kosinsky – Own work, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45686664

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.