EU se dohodla na přísnějších pravidlech pro Severní proud 2

EU po dohodě mezi členy rozšíří svůj dohled na projektem a budou zavedena nová pravidla.

Rusko-německý projekt vzbuzuje velké kontroverze, píší noviny Financial Times.

Přísnější pravidla EU změní ekonomiku a fungování projektu druhé větve plynovodu z Ruska do Německa, ale projekt sám tím nebude zastaven.

EU po dohodě mezi členy rozšíří svůj dohled na projektem a budou zavedena pravidla transparentnosti a sdíleného užití. Byla to změna francouzské pozice, která umožnila tato přísnější pravidla.

Severní proud 2 je stavěn ruským Gazpromem, ale projektu se účastní dalších pět evropských energetických firem. Panují obavy, že Rusko tím omezí plyn přes Ukrajinu, což by zemi připravilo o příjmy z tranzitu.

Například Donald Tusk označil projekt za „chybu“ a uvedl, že jde proti strategickým zájmům, bezpečnosti a pravidlům EU.

Pravidla, která se nově budou týkat i Severního proudu 2, znamenají, že je nutné splnit evropskou energetickou regulaci. Ta obsahuje nediskriminační cla, transparentní vykazování dodávek plynu, alespoň 10 % z kapacity musí být nabídnuto třetí straně, dále pak tzv. vlastnický unbundling, neboli oddělení vlastnictví plynové infrastruktury od dodavatele plynu.

Finální dohoda vedla k tomu, že to bude dotčený členský stát, tedy Německo, kdo bude tato pravidla aplikovat.

Vyjednávání si pochvaloval komisař pro energetiku. Podle něj přístup Francie umožnil uzavřít „kličku“ v evropské legislativě. Je prý jasné, že každý, kdo by chtěl prodávat plyn v Evropě, bude muset akceptovat evropskou energetickou legislativu.

Americká administrativa hrozila, že kvůli projektu uvalí sankce a snaží se ho zastavit. USA uvedly, že jde o bezpečnostní obavy, ale také si přejí, aby EU odebírala jejich zkapalnělý zemní plyn.

Plynovod by měl být hotov do konce roku a podílí se na něm i následující evropské firmy: OMV, Shell, Wintershall, Engie, Uniper.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.