EU sestavila černý seznam zemí, kde se perou špinavé peníze

Zařazení na seznam znamená, že při jednání s uvedenou zemí budou důsledně prověřovány toky peněz.

Na černý seznam EU se dostaly Saúdská Arábie, Nigérie i americká zámořská území, informují Financial Times.

Evropská komise představila černý seznam, navzdory tlaku Francie a Velké Británie, že se jedná „o citlivé politické téma“. Celkem 23 jurisdikcí bylo „oceněno“ jako území, která mají závažné nedostatky v boji proti praní špinavých peněz a mohou být spojena s financováním terorismu.

Seznam obsahuje i americká území, konkrétně Portoriko, Guam, Samou a Panenské ostrovy, dále pak Nigérii, Saúdskou Arábii, Panamu či Írán.

Zařazení na seznam znamená, že při jednání s uvedenou zemí bude muset dojít k prověřování toků peněz. Brusel také oficiálně vyzve země na seznamu, aby vylepšily svůj právní rámec a chování v oblasti praní špinavých peněz.

Za pozornost stojí, že USA lobbovaly, aby na seznamu nebyla Saúdská Arábie. Francie a Velká Británie, ale i Německo zase měly starost, že na seznamu jsou i jurisdikce, které nejsou uvedeny v seznamech globální organizace Financial Action Task Force.

Seznam představila komisařka Věra Jourová, která uvedla, že EU prosazovala tvrdší kritéria. Neočekává, že by došlo k zablokování seznamu kvůli výhradám některých zemí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.