Senátoři chtějí drakonické sankce proti Rusku

V americkém Senátě se bude projednávat drakonický zákon o nových sankcí proti Rusku. Cílí také na plynovody Severní proud 2 a Turecký proud.

Američtí senátoři Lindsey Graham a Robert Menendez se opět pokusí prosadit zákon o nových sankcích proti Rusku, napsal deník Kommersant. Má se jednat o zákon, který byl navržen už minulý rok a neprošel, a který navrhuje „drakonické“ kroky vůči ruským bankám, energetických firmám a také zahraničním projektům s ruskou účastí. Vedle toho chce uvalit sankce na 24 agentů FSB, kteří se měli účastnit incidentu v Azovském moři.

Nová verze chce zpřísnit sankce proti Rusku, protože podle Menendeze, Moskva bude postupovat dopředu, dokud neucítí dostatečný odpor.

Zákon znovu navrhuje zakázat americkým investorům dávat prostředky do ruských státních dluhopisů, zavádí sankce na ruské banky, které napomáhají ruskému zasahování do voleb v USA, zakazuje americkým investorům vklady do projektů pro těžbu ropy v Rusku, ukládá sankce na zahraniční společnosti, které se účastní energetických projektů s ruskými státním firmami. Jedná se o jasný útok na Severní proud 2 a Turecký proud.

Vedle toho zákon nově navrhuje sankce na projekty, které se týkají břidlicového plynu s ruskou účastí za hranicemi Ruska – takové projekty zatím neexistují, ale mohly by teoreticky vzniknout v Íránu nebo ve Venezuele s účastí Gazpromu a Rosněfti.

A konečně návrh obsahuje osobní sankce proti 24 údajným agentům FSB, které podle americké strany měli podíl na incidentu v Azovském moři.

Nový návrh navazuje na návrh zákona ze srpna 2018, kterému se tehdy nepodařilo najít podporu v Kongresu.

Ruský rubl potom, co se v médiích objevila informace o možnosti nových protiruských sankcích, oslabil vůči dolaru na 66 rublů za jeden dolar. Podobně rostla také hodnota eura vůči rublu, která dělala v době uzávěrky moskevské burzy 74,95 rublů, o 30 kopějek víc, než den před tím.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.