Američané umístí v Polsku více vojáků

USA navýší počet svých vojáků na území Polska v řádu stovek. Rozhodnutí o nové základně zatím nepadlo.

Financial Times informují o tom, že Trumpova administrativa chce ve střední Evropě vojensky posílit.

Polsko má obavy z ruské agrese, a proto neúnavně lobbuje za trvalou vojenskou americkou základnu na svém území. Nabídlo až 2 mld. dolarů na její postavení. Nová americká velvyslankyně v Polsku, Georgette Mosbacherová uvedla, že se navýší počet amerických vojáků v zemi (aktuálně 4 000), ale k základně zatím nic neřekla.

Uvedla, že „Poláci nejspíš dostanou většinu toho, co chtějí“. Prý půjde o navýšení „ve stovkách“, zatímco Pentagon uvedl, že jednání s Polskem stále probíhají a žádné rozhodnutí ještě nebylo učiněno.

USA začínají ve střední Evropě vykonávat silný tlak, protože mají pocit, že Rusko a Čína v tomto regionu významně posílily. Probíhaly například diskuse o tom, jak by USA mohly podpořit iniciativu „Trojmoří“ za kterou stojí hlavně Polsko a Chorvatsko.

Ministr zahraničí Mike Pompeo také cestoval po střední Evropě a zaklínal se tím, že nedovolí, aby země střední Evropy byly na orbitě Ruska nebo Číny. USA také již několik týdnů útočí na firmu Huawei, která má prý v regionu příliš velký vliv.

Americký velvyslanec v EU řekl, že technologie 5G „mění vše“, a že i když dnes některé země operují s Huawei v rámci 4G, je třeba spíše „počkat“ a začít s čistým listem a se západními technologiemi.

Nová velvyslankyně Mosbacherová si pochvalovala polskou ochotu hrát klíčovou roli při zvýšení evropské bezpečnosti. Polsko je prý důležitý spojenec, který investuje do obrany 2 % HDP a nemá kolem toho žádné řeči. Také modernizují svoji armádu. Něčeho takového si USA všímají, uvedla dále, ostatní si stěžují na 2% výdaje na obranu, ale Polsko ne, proto, když přijde na trvalou prezenci amerických vojsk, pak budou Poláci odměněni, zakončila Mosbacherová.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.