Polský premiér nejede do Izraele kvůli výrokům o holocaustu

Morawiecki cestu zrušil zřejmě kvůli výrokům izraelského premiéra ohledně polské účasti na zabíjení Židů za druhé světové války.

Polský premiér Mateusz Morawiecki zrušil svoji cestu na jednání zemí skupiny V4 v Izraeli, které začíná v pondělí. Důvodem je nové napětí kolem polského vztahu k holocaustu. Schůzky se zúčastní ministr zahraničí Jacek Czaputowicz, informovala agentura Associated Press.

Mluvčí vlády důvod pro zrušení účasti premiéra země přesně nedefinoval, ale polští představitelé hrozili tím, že se schůzky nezúčastní v reakci na vyjádření premiéra Izraele Benjamina Netanjahua při blízkovýchodní konferenci v Polsku minulý týden. Netanjahu řekl, že „Poláci spolupracovali s nacisty“, což naznačovalo, že někteří Poláci se za druhé světové války podíleli na zabíjení Židů. Noviny Jerusalem Post citovaly izraelského premiéra nesprávně, takže to vypadalo, že se mělo jednat o celý národ. Citát byl později ujasněn, ale polská strana nebyla spokojena s vysvětlením izraelského ambasadora ve Varšavě.

Premiér Netanjahu se v Izraeli má sejít s představiteli čtyř zemí skupiny V4 na dvoudenním jednání.

Mezi Izraelem a Polskem panuje napětí ohledně holocaustu už od minulého roku, kdy Polsko přijalo zákon, který zakazuje vinit polský národ z kolaborace během holocaustu.  Polská vláda se snaží zaměřovat na příklady hrdinství během druhé světové války a zákon je vnímán jako snaha o to, aby se diskuze ohledně polské roli během holocaustu nesměla studovat a diskutovat.

Poslední spor vedl k veřejným projevům nenávisti. Například známý televizní moderátor Rafal Ziemkiewicz na Twitteru napsal: „Nejhorší ze všeho je, že Židy za to nejde ani nenávidět, protože člověk ví, že o to těm zkxxvencům jde.“

Na zdi židovského hřbitova ve Vratislavi se objevil nápis „Ježíš je král“.

K tématu jsme čtenáře informovali v tomto článku.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.