Roste odpor vůči Trumpovu stavu nouze

Stav nouze, který Trump vyhlásil kvůli stavbě hraniční zdi, se setkává s velkou kritikou mezi demokraty i republikány.

Prezident Donald Trump vyhlásil stav nouze, aby dostal peníze na stavbu zdi jiným způsobem. Tento způsob ale vyvolává velkou kritiku u demokratů i republikánů.

V USA vzbudilo vyhlášení nouzového stavu velký odpor, píše německá zpravodajská platforma Tagesschau. Zástupci právního výboru chtějí jeho rozhodnutí prověřit. Demokrat Jerry Nadler uvedl, že se jedná o jednu z největších výzev ústavního pořádku v historii USA. Když tohle Trumpovi projde, zase posílí svou moc a dělba moci bude oslabena.

I další demokratičtí zástupci tvrdí, že postup prezidenta je v rozporu s ústavou. V Kongresu se budou demokraté snažit zabránit stavu nouze. Kongres může stav nouze zrušit, ale zase na to potřebuje tzv. vetovací většinu. Proti se musí postavit dvě třetiny zástupců v obou komorách, což je těžké dosáhnout.

Trump je ale odhodlán vyhlášení nouzového stavu hájit i před soudem. Demokraté i ochránci lidských práv už ohlásili žaloby. Není ale jasné, jak dlouho by takové právní řízení trvalo, nelze ani odhadnout jeho výsledek. Trump už říkal, že si je vědom toho, že bude podána žaloba proti nouzovému stavu.

Zásadní je otázka, zda je situace na mexických hranicích taková, aby ospravedlňovala vyhlášení nouzového stavu. Trump totiž vyvolal povyk i tím, když řekl, že nouzový stav vůbec vyhlašovat nemusel, ale chce mít zeď postavenou co nejdřív.

Bílý dům navíc sdělil, že by takto měl pro stavbu zdi 8 miliard dolarů, velká část těchto peněz má původ v rozpočtu obrany. Trump už se vyjádřil, že hovořil s několika generály, a že sebrané peníze nebyly určené pro nic tak důležitého.

Ve všem tom povyku ohledně nouzového stavu téměř zaniklo, že Trump podepsal zákon o rozpočtu, připomíná Tagesschau. Tím bylo zabráněno další uzavírce vlády. Ovšem politická přetahovaná mezi prezidentem a opozičními demokraty vstupuje do další fáze.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.