Ruská Gazprombanka zřejmě dává ruce pryč od venezuelské ropné společnosti

Podle nepotvrzených informací zmrazila ruská banka účty státní ropné společnosti PDSVA.

Ruská banka Gazprombank zmrazila účty venezuelské ropné společnosti PDSVA, píše ruský deník Kommersant s odvoláním na agenturu Reuters. Zmražení se má týkat také účtů společnosti Petrozamora (společná firma PDSVA a Gazprombanky GVP LAV), která získala financování Gazprombanky v hodnotě 1 miliardy dolarů v roce 2013.

Krok Gazprombanky je spojen se snahou o to zabezpečit banku před americkými sankcemi na firmu PDSVA. Banka ale k věci nepodala oficiální vyjádření ani agentuře Reuters, ani Kommersantu.

Reuters už na začátku února informovala o tom, že státní firmy PDSVA převádí svoje účty do Gazprombanky, což ale ruská strana popřela.

Ve Venezuele se 23. ledna vyhlásil za prozatímního prezidenta opoziční politik Juan Guiadó, kterého uznaly USA a většina evropských zemí. Rusko, Čína a Turecko podporují prezidenta Nicolase Madura.

13. února jmenoval opoziční venezuelský parlament nové manažery společnosti PDSVA. Později ale Nejvyšší soud Venezuely jejich rozhodnutí zrušil.

Ilustrační foto: Autor – Wikipedia Commons, CC BY-SA 3.0, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=8621622

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.