Hnutí pěti hvězd vyhlásilo stranické referendum o stíhání Salviniho

Hnutí čelilo dilematu, zda podpořit koaličního partnera, nebo dostát svým volebním slibům.

Italské Hnutí pěti hvězd se v online hlasování ptá svých členů, zda má být vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini soudně stíhán, informovala v pondělí Al Jazeera.

Členové italského populistického hnutí měli během pondělka rozhodnout, zda má být zablokováno stíhání předsedy Ligy, koaličního partnera Pěti hvězd ve vládě. Salvini je obviněn z „únosu migrantů“. Hlasování jde ruku v ruce s politickým přístupem populistického hnutí, proběhne prostřednictvím pionýrského programu „Rousseau“, který má sloužit k realizaci přímé demokracie – k volbám online, k získání názoru členů k jednotlivým politickým krokům a také k darům pro hnutí.

Digitální hlasování souvisí se žalobou sicilských soudců na Salviniho, kterého podezřívají ze zneužití moci a z únosu. Soudci žalují případ ze srpna minulého roku, který se týkal 150 migrantů, kterým Salvini neumožnil přímé vylodění v Itálii, takže museli na moři trávit dalších pět dnů. Výsledek hlasování určí, jak budou senátoři Hnutí pěti hvězd hlasovat v komisi, která by mohla celou žalobu zablokovat. Hnutí pěti hvězd tu čelí etickému dilematu, protože vede kampaň za čistou justici a vždy kritizovala poslance, kteří se díky svému mandátu vyhýbali soudním sporům. Zároveň však umožnění soudního sporu znamená riskovat existenci koaliční vlády.

V online hlasování odpoví členové hnutí na otázku: „Bylo vylodění v Diciotti zpožděno kvůli přerozdělení migrantů do různých evropských zemí a učiněno v zájmu ochrany zájmů státu?“ Pokud bude odpověď „ano“, budou senátoři v komisi volit „ne“, čímž stíhání ministra vnitra zastaví.

Ovšem zmatený způsob realizace hlasování vyvolal ve straně kritiku. Sarkasticky se k němu vyjádřil zakladatel hnutí Beppe Grillo. Komentáře na webové stránce ukazují na napětí ve straně, která má se svým koaličním partnerem odlišné názory na řadu otázek, včetně například výstavby železničního tunelu mezi Itálií a Francií.

Kvůli migraci by se před soudem mohli ocitnout vedle Salviniho také Luigi Di Maio, lídr Hnutí pěti hvězd, premiér země Giuseppe Conte a ministr dopravy Alessandro Toninelli. Conte napsal, že rozhodnutí ohledně blokování migrantů bylo učiněno kolektivně.

Salvini na svých krocích trvá. Jak se vyjádřil v neděli, udělal je kvůli bezpečnosti občanů a pokud by to bylo třeba, udělal by to znovu.

Podle úterních ranních zpráv deníku La Stampa referendum nakonec podpořilo vicepremiéra Mattea Salviniho. Proti jeho stíhání hlasovalo celkem 59 % hlasujících. Znamená to, že Salvini nebude stíhán, ale zároveň bude muset být přístupnější ústupkum koaličního partnera, který ho takto vlastně „zachránil“. Kromě toho hlasování naznačilo, že zadržení lodě migrantů bylo vnímáno jako věc ve veřejném zájmu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.