Itálii může zachránit levicové populistické hnutí, tvrdí Chantal Mouffe

K záchraně hlavních hodnot demokracie je potřeba (nejen v Itálii) populistické levicové hnutí.

V časech postpolitických a postdemokratických, které zažíváme v evropských zemích, je nutné mít k záchraně hlavních hodnot demokracie populistické levicové hnutí, říká slavná belgická politoložka Chantal Mouffe v rozhovoru pro list La Repubblica.

Je hlasem mimo establishment, zásadní filozofkou politiky. Je také inspirátorkou hnutí Podemos ve Španělsku, či hnutí Jeana-Luca Mélenchona. V Neapoli měla přednášku na Italském institutu pro filozofická studia. Přinášíme to zásadní z rozhovoru s touto významnou osobností.

Hned první otázka se týká častého tématu, zda populismus není stigmatizován. Mouffe tvrdí, že Evropa zažívá populistický moment, který je reakcí na 30 let neoliberálního modelu. Levicové i pravicové strany prostě akceptovaly, že neoliberalismus je jediná možnost. Proto se zrodila antisystémová hnutí, levicová i pravicová. Ta pravicová jsou ale silnější a jsou ve všech evropských zemích. Například právě v Itálii levicová populistická strana není.

Ale vždyť je populismus ve vládě, zní námitka vůči Mouffe. Mouffe tvrdí, že sice populisté jsou ve vládě, ale je to hodně zmatené. Je Salvini opravdu pravičák? Já to nevím. A Hnutí pěti hvězd je evropský unikát, míchá pravicovou a levicovou politiku. Ve Francii je to jasnější. V Itálii chybí jasný levicový populismus. Přeju si, aby do budoucna vzniklo, říká na rovinu Mouffe.

Levicový populismus je nutný, jednak musí čelit pravicovému populismu. A musí jít proti pravicovému autoritářství. Populismus reprezentuje reakci na sociální strádání a pokus občanů se znovu „dostat k politice“.

Levice by ho rozhodně neměla démonizovat, tvrdí Mouffe. Protože roky dávala občanů hlas ve smyslu možnosti volit, ale ne skutečný hlas ovlivnit politiku (v italštině kontrast mezi „il voto“ a „la voce“). Roky si občané mohli volit mezi středem levice a středem pravice. To nebyl žádný skutečný výběr, asi jako mezi Pepsi Colou a Coca-Colou, říká natvrdo Mouffe. Žádný rozdíl a nikdo, kdo by zpochybnil neoliberální model. Ani levicové strany, ani Matteo Renzi (bývalý italský premiér za sociální demokracii, pozn. redakce) nepředložily nic jiného. Nevyhnutelně pak z toho plyne ten současný populistický protest.

A také silní lídři jako Salvini, který je za celou Itálii nejvíce slyšet, reaguje La Repubblica. Charismatický lídr je pozitivní věc, opáčí Mouffe. V historii nenajdeme hnutí, které by nemělo výrazného představitele. Je ovšem potřeba dávat pozor na autoritářské tendence. Lídr by měl být pořád jen „primus inter pares“.

A co když autoritářské tendence podkopají stabilitu Evropy? Zní další otázka. Mouffe odpovídá, že na evropský lid nevěří. Národní identita je silnější. A právě od národů se musí Evropa obnovit. Jistě tu jsou otázky, třeba ekologické, které nemohou být omezeny národními hranicemi. Ale první krok k obnovení nějaké synergie mezi národy je potřeba učinit k vizi uvnitř národa.

Další výhrada k tezím Mouffe zní, že nacionalismus probouzí hrůzná strašidla. Mouffe ale tvrdí, že je tomu jen tehdy, když je nesen pravicovým populismem. Protože ten nechce dát hlas lidu, aby se znovu vytvořil demokratický prostor, ale omezit ho jen na určitý národ. A třeba k tomu zavřít hranice. To je pro pravicový populismus typické. Proto je potřeba mít populismus, který chce také vydobýt demokratický prostor, ale zleva, rozšířit demokracii, učinit je inkluzivnější, aniž by se musely k tomu uzavírat přístavy.

Pozn. red.: Stanice France Culture přinesla s Chantal Mouffe rozhovor „La radicalisation de la démocratie est la seule solution“ (Radikalizace demokracie je jediné řešení), dostupné zde.

Chantal Mouffe je také autorkou knih, napsala např.: „L’Illusion du consensus“ (Iluze konsensu, 2016) či „Pour un populisme de gauche“ (Za levicový populismus, 2018)

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.