Saúdové mají globální choutky na ropu a plyn

Saúdský ministr pro energetiku je toho mínění, že svět se stane hřištěm pro společnost Saudi Aramco.

Na jedné straně se sice království snaží snížit závislost na ropě, na stranu druhou chce celý byznys internacionalizovat. Pro firmu Saudi Aramco bude mezinárodní přítomnost zásadní. Nelze se už jen „dívat dovnitř“, je potřeba mezinárodně posílit aktivity Aramco, říká saúdský ministr pro energetiku, který je zároveň šéfem Aramca.

Saudi Aramco je největší ropnou firmou na světě, ale vždy těžila jen své domácí zásoby. Nyní by se ovšem měla stát něčím jako Exxon Mobile, tedy těžit ropu i v zahraničí.

Je patrné, že plány ministra pro energetiku tradiční saúdské odvětví podporují, kdežto korunní princ hovoří o nebezpečné závislosti na ropě.

Ministr přiznal, že i kdyby se podařilo realizovat ambiciózní reformy a ekonomiku diverzifikovat rozvojem cestovního ruchu či pomocí nových technologií, polovina ekonomiky bude stejně závislá na zdrojích ropy a zemního plynu.

Je pravda, že království investovalo do petrochemického průmyslu a rafinérií i v zahraničí, ale aktuální prohlášení znamenají, že Saudi Aramco míní v zahraničí i těžit a tím více soupeřit s velkými mezinárodními firmami.

Má jít o „globální plynový byznys“. Plyn se ukazuje být velmi perspektivním, poptávka po něm roste rychleji než poptávka po ropě. Saúdové zatím zvažují investice do zkapalnělého zemního plynu v Rusku a do exportních kapacit v USA, hovoří se i o Austrálii.

Image království značně pošramotila vražda novináře Džámala Chásakdžího a z království zaznívají obavy, že země nedokáže přilákat dost zahraničního kapitálu a expertů nutných k provedení reforem.

Ani vztah s USA není snadný. V aféře Chásakdží se sice Donald Trump za korunního prince postavil, ale neskrývá svou dlouhodobou nechuť vůči OPEC.

Saúdský ministr pro energetiku už USA varoval, že jejich pokus postavit OPEC mimo zákon by mohl napáchat obrovské škody v celé globální ekonomice.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.