Turecko pod tlakem kvůli Sýrii

Moskva a Teherán tlačí na Ankaru, aby splnila svoje sliby.

Rusko a Írán na společné schůzce požadovaly, aby Turecko dodrželo své závazky a „vyčistilo“ od teroristů oblast Idlíbu. Může to být známka napětí mezi uvedenými třemi zeměmi, domnívají se Financial Times (vydání 15/02/2019).

Panují neshody ohledně toho, jak si počínat v provincii Idlíb, což je poslední místo v Sýrii, kde je silná opozice. Rozhodování o dalším postupu ovlivnilo Trumpovo oznámení o stažení vojsk i to, že Rusko se účastní vojenských operací v Sýrii již čtvrtý rok, tvrdí FT.

Írán, Rusko a Turecko mají v Sýrii rozdílné cíle, ale vytvořily přesto volnou alianci ke zvládnutí konfliktu. K setkání došlo v Soči. Putin uvedl, že zaznamenal ochotu Íránu a Turecka pracovat společně ke zmírnění napětí a ke stabilizaci Idlíbu. Turecko převezme odpovědnost za odstranění extremistů z nárazníkové zóny kolem Idlíbu, což je součást zářijové dohody s Ruskem. Tato dohoda byla vnímána jako triumf diplomacie, protože zabránila invazi vlády (s podporou Ruska), což by zřejmě vedlo k navýšení uprchlíků směřujících do Turecka. Ale Turecko se k dodržení dohody moc nemělo.

Tvrdá islamistická skupina vpadla do provincie a získala kontrolu hlavních křižovatek. Turecko navíc obviňovalo Rusko, že se mu nepodařilo odradit syrský režim od útoků, které zasáhly i civilní obyvatelstvo.

Putin na schůzce proto zopakoval, že vytvoření deeskalační zóny v Idlíbu je jen dočasné opatření, a že nelze přestat bojovat proti terorismu. I íránský prezident uvedl, že Idlíb musí být „vyčištěn“ od teroristů. Pokus o oddělení teroristů a civilistů v demilitarizované zóně selhal. Turecký prezident Erdogan k tomu uvedl, že nechce vidět žádnou další humanitární krizi. Erdogan slíbil, že udělá vše pro to, aby bylo realizováno memorandum o Idlíbu. Také očekává podporu Íránu a Ruska pro odsunutí kurdských jednotek od tureckých hranic.

Turecko chce mít na severu Sýrie „bezpečnou zónu“ po odchodu amerických vojsk. Rusko ovšem tvrdí, že k tomu je potřeba mít souhlas Asada. Erdogan se stále zdráhá syrského lídra uznat.

Ilustrační foto: Oficiální stránky prezidenta RF (www.kremlin.ru)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.