Bernie Sanders oznámil kandidaturu na prezidenta USA

Populární senátor bude v kampani čelit jiným výzvám a politické krajině než v roce 2016.

Senátor za stát Vermont Bernie Sanders v úterý oznámil, že se bude podruhé ucházet o post prezidenta USA ve volbách v roce 2020. V emailu pro své příznivce senátor Sanders, kterému je letos 77 let, napsal: „V naší kampani nepůjde jen o porážku Donalda Trumpa. Bude se hlavně týkat proměny naší země a vytvoření vlády založené na principech hospodářské, sociální, rasové a enviromentální spravedlnosti.“

Sanders je demokratickým socialistou a v roce 2016 svou kandidaturou překvapil demokratický establishment. Obhajuje například zdravotní péči pro všechny a studium na vysokých školách zdarma. Nakonec ale získala nominaci Demokratické strany Hillary Clintonová.

Otázkou nyní je, jak Sanders obstojí mezi řadou demokratických kandidátů, kteří mají velmi podobný program jako on, což je ve srovnání s rokem 2016 ohromný posun – tehdy byl Sanders osamělým pokrokovým protivníkem Hillary Clintonové. I tak se očekává, že bude nepřehlédnutelným kandidátem, v roce 2016 dokázal získat podporu 13 milionů lidí, vyhrál desítky primárek. Svoji nynější kampaň zahájil s pomocí celonárodní organizace a malé fundraisingové iniciativy.

Sanders řekl, že se chystá začít něco, co nemá v dějinách USA obdoby, hnutí zdola, které „položí základy pro zásadní změnu hospodářského a politického života země“.

Senátor vstupuje do kampaně na dobré pozici a mohl by získat podporu v prvních primárkách ve státě New Hampshire. V roce 2016 zde vyhrál o 22 bodů. Nicméně tentokrát nemá stát jen sám pro sebe, o nominaci se zde uchází i senátorka Kamala Harrisová, která ale už při pondělní návštěvě v tomto státě řekla, že „není demokratickou socialistkou“, a v pátek New Hampshire navštíví další demokratická kandidátka, senátorka Elisabeth Warrenová.

Vedle obou senátorek jsou zde i další kandidáti, kteří mají o demokratickou nominaci zájem: Amy Klobucharová, Cory Booker a potenciálně také Joe Biden.

Není také jasné, zda se Sandersovi podaří rozšířit základnu svých podporovatelů a voličů – doposud byla značně bílá a v roce 2016 mu výrazně chyběla podpora mezi černošskými voliči.

A nakonec je tu otazník nad tím, jak Bernie Sanders jako kandidát obstojí v éře #MeToo. V roce 2016 byli totiž někteří příznivci i členové jeho týmu označováni jako „Bernieho hoši“ – za jejich chování k ženám, protože během kampaně docházelo k sexuálnímu obtěžování. POLITICO a The New York Times poukázaly na případy nevítaných sexuálních nabídek a na nerovnosti v odměnách. Sanders na to reagoval omluvou.

K tématu jsme psali například zde.

Ilustrační obrázek: Autor – AFGE – Stand Up for Social Security Petition Press Conference, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65695065

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.