EU nebude proti, když Velká Británie požádá po březnovém termínu o rozšíření lhůty

Předseda Evropské komise předal odchod Velké Británie z EU do rukou vyšších sil.

Velká Británie se rychle blíží datu odchodu, ale nemá přitom schválenou žádnou dohodu, napsaly Financial Times.

Británie má odejít z EU 29. března, ale zatím nemá žádnou dohodu. Theresa Mayová by mohla požádat o prodloužení doby vyjednávání, protože se opravdu se snaží dohodnout takové ústupky, aby případná dohoda byla schválena Dolní sněmovnou. Jean-Claude Juncker tvrdí, že EU „nebude proti“, ale lhůta nemůže být moc dlouhá, protože v květnu se konají volby do Evropského parlamentu a Británie by se jich účastnit neměla.

Juncker ovšem přiznal, že kolem Brexitu se toho měnilo už tolik, že dokonce ani nemůže vyloučit „historickou ironii“, tedy že by Britové ještě mohli volit do Evropského parlamentu.

Vyjednavač z Británie má přijít s řešením, jak zabránit tzv. tvrdé hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem. EU trvá na tom, že nebude nic měnit na textu, který čítá téměř 600 stran, a který obsahuje tzv. pojistku právě proti tvrdé hranici.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.