Německo odolává tlaku, aby uvolnilo saúdské embargo

Britský ministr zahraničí požadoval v Berlíně změkčení zákazu dodávek zbraní do Saúdské Arábie. Prý to škodí obchodu.

Německo dál trvá na zmrazení obchodu se zbraněmi pro Saúdskou Arábii. A to i přes kritiku Británie a dalších zbrojařských firem, včetně Airbusu, kteří tvrdí, že embargo škodí obchodování. Napsala o tom agentura Reuters.

Německá vláda se ke kroku rozhodla v souvislosti s vraždou saúdského žurnalisty Džamala Chašakdžího v listopadu. Zmrazení se netýkalo už uzavřených dohod, ale těch do budoucna. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt nyní sdělil, že by Německo mělo svoji pozici zmírnit, protože to blokuje prodeje do Saúdské Arábie nebo to poškodí obchodní kredibilitu v případě velkých zbrojních projektů.

Z Německa ale ústy mluvčí ministerstva hospodářství zaznělo, že vláda se vyslovila jasně a nevznikla nová situace, takže Německo nevidí důvod pro další povolení obchodů. Hunt před svojí středeční návštěvou v Berlín napsal dopis svému kolegovi Heiko Maasovi a vyjádřil svoje „obavy“ kvůli dopadům rozhodnutí Berlína na dodavatelský řetěz v Británii a v dalších zemích. Podle Hunta by to mohlo ovlivnit negativně 2% zvýšení výdajů v NATO.

Hunt se také obával, že se Saúdové obrátí namísto k Evropanům k ruské či čínské konkurenci a zde nakoupí například bojová letadla.

S ohledem na konflikt v Jemenu se Hunt vyjádřil v tom smyslu, že zamrazení obchodů se Saúdskou Arábii omezí možnosti vlivu na klíčové postavy během nejbližších měsíců. Kritika Hunta nebyla v poslední době jediná: negativně se vyjádřila také firma Airbus, která vyrábí bojový letoun Eurofighter v rámci konsorcia dalších zemí. Vedle Německa a Británie jde také o Itálii a Španělsko.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.