Americká cla na auta výrazně dopadnou na střední a východní Evropu

Trump tak v regionu rozsévá semena antiamerikanismu. Cla ohrožují ekonomický růst a nedopadnou jen na „německá“ auta, ale i na české, slovenské nebo maďarské výrobní řetězce.

Německo se může stát hlavní obětí Trumpových cel na evropská auta, jenže nebude zdaleka samo, píše pro Bloomberg komentátor Leonid Beršidskij. Některé země mohou být dokonce tvrdě zasaženy, i když dvě z nich – Itálie a Maďarsko – řídí populistické vlády s dobrými vztahy s Trumpem. 8 z 15 zemí, které do USA dovážejí auta, jsou z Evropy – většina Američanů by si vzpomněla na Německo, Itálii, Velkou Británii nebo Švédsko.

Ovšem překvapivá by pro mnohé byla informace, že také Slovensko, Maďarsko a Finsko vyvážejí do USA auta v hodnotě 1 miliardy dolarů za rok. Slovensko například vyrábí v USA populární značky VW Touareg, Audi Q7 a Porsche Cayenne. Daimler AG a značka VW Audi vyrábějí v Maďarsku a ve Finsku.

Mnohem méně viditelné je, že země střední a východní Evropy jsou hluboce integrovány do mezinárodních výrobních řetězců, zvláště těch německých. V Maďarsku a Polsku se vyrábějí podvozky nebo karosérie, v Maďarsku dokonce motory, Česká republika a Rakousko jsou také významnými dodavateli součástek, jejich podíl na exportech do USA je větší než v případě celých aut.

Rakouský ekonom Robert Stehrer spočítal, že přímá a nepřímá přidaná hodnota vývozů aut do USA se pohybuje mezi 0,5 až 0,9 % ekonomického výkonu v Maďarsku, Slovensku, Česku a v Rakousku. Nejde ale o přesnou kalkulaci, píše Beršidskij, protože nejsou přesné údaje, řetězce hodnoty jsou v rámci automobilového průmyslu velmi proměnlivé.

Není tedy ani snadné spočítat potenciální škodlivý dopad 25 % cla na země, které patří k dodavatelům součástek pro „německá“ auta. V případě, že budou cla zavedena a výrobci se budou snažit snížit náklady, měli by z toho obyvatelé východní Evropy časem užitek. Ale v krátkodobém výhledu všichni ztratí díky poklesu prodejů. Na prvním místě Slovensko a Maďarsko, kde se vyrábí hlavně na export.

Beršidskij míní, že sice v případě luxusních Porsche, která se vyrábějí na Slovensku, nepůjde o přímý dopad na poptávku. Ale automobilový průmysl jako celek je hodně flexibilní, šok na trhu díky nárůstu cen povede k propouštění – a to bude mít dopady právě v malých zemích jako Slovensko nebo Maďarsko.

Země východní Evropy, připomíná autor, mají sklon vidět USA v pozitivnějším světle ve srovnání se západní Evropou. Ovšem americký útok na nejvýdělečnější vývozní průmysl těchto zemí by USA na popularitě nepřidal, je to politika, která zahodí do koše sympatie místních populistů vůči Trumpovi. Jen těžko je možné si představit, že politici budou svým voličům vykládat, že „Amerika na prvním místě“ znamená přímou újmu pro Maďarsko na prvním místě, Slovensko na prvním místě či Itálii na prvním místě.

Trumpovi s jeho cly na evropské automobily tedy hrozí, že si neodcizí jenom Německo. Zaseje semena antiamerikanismu tam, kde doposud nebyla – v zemích, které byly USA vděčné za to, že jim daly šanci na lepší život, než jaký měly jako sovětské satelity. Podkopávat hospodářský růst, na který jsou lidé ve východní Evropě hrdí, není chytrá politika, varuje Beršidského článek v závěru.


Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.