Trumpova špatně načasovaná roztržka s Evropou

Trump jen ztěžuje vytvoření technologického spojenectví mezi USA, EU a Japonskem, zatímco Čína se dere vpřed.

Rana Foroohar píše, že zrovna nyní je vhodné vytvořit novou alianci mezi USA a EU.

Je možné, že Donald Trump se zase pustí do té špatné obchodní války. Sice tvrdí, že jednání s Čínou jdou kupředu, ale zároveň se čeká na jeho vyjádření k zavedení cel na evropská a japonská auta. Opět by se jednalo o použití doložky národní bezpečnosti. Forooharová píše, že Trump možná ani nebude čekat 90 dnů, které má k rozhodnutí, a uvalí cla na zahraniční auta rychle.

Je možné, že se snaží využít oceli a aut tímto zvláštním způsobem, aby donutil EU k dohodě o obchodu, zejména v oblasti zemědělské, kde za „nefér“ považuje evropské dotace. Obchodní válka se spojenci je vždycky špatná, ale takovéto načasování by bylo katastrofou, tvrdí Forooharová, navíc Evropa používá dotace podobně jako USA. Zrovna nyní je čas na novou alianci EU a USA, protože skutečnou existenciální hrozbou obchodního systému je Čína.

Trump chce uvalit cla na „stará“ auta, zatímco USA i EU by upřednostnily společné standardy na chytrá 5G auta, nové technologie vyžadují globální průmyslové partnerství mezi USA, EU a Japonskem. Jenže Trump jen ztěžuje vytvoření takového spojenectví a Čína mezitím postupuje rychle kupředu, nakonec se může stát, že pak standardy stanoví sama.

Co se velkých technologických firem týká, i zde je jasné, že je potřebná společná regulace. Německo už má své rozhodnutí o Facebooku, které by bylo i v americkém zájmu, tvrdí Forooharová, společná pravidla by byla obrovskou vzpruhou. Obchod se zbožím a službami moc neroste, zato ale data rostou masivně.

Právě liberální demokracie by měly určovat pravidla pro éru digitalizace, tvrdí Forooharová. A právě na to poukazují Japonsko a Austrálie, jinak to bude Čína a její dohledový státní kapitalismus, kdo bude určovat pravidla.

Forooharová uvádí, že mezi USA a EU existuje řada styčných bodů v oblasti vysokých technologií, takže EU by měla ignorovat Trumpovo hrubé chování.

Hovoří se například o „zeleném Novém údělu“ (Green New Deal), který navrhuje především Alexandria Ocasio-Cortezová, demokratická kongresmanka, která již navázala vztahy s německými Zelenými. Kromě témat regulace velkých technologických firem mají USA i EU zájem na digitálních daních. I ve zdravotnictví se názory začínají sbližovat, Američané uznávají, že evropský systém zdravotnictví je efektivnější a levnější.

Bylo by to skutečně vhodné období pro vznik nové aliance. Jenže jak známe Trumpa, šlápne do toho jako slon do porcelánu a obchodní válku neomezí na Čínu, ale rozšíří ji na tři další velmoci.


Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.