Válka v Jemenu: válčící strany se dohodly na první deeskalaci

OSN doufá, že deeskalace v přístavu umožní pomoc milionům lidí, kteří jsou na hraně přežití.

Jemenská vláda a hútští povstalci se dohodli na první fázi stažení jednotek z přístavního města Hodeida. OSN tuto situaci označila za zásadní pokrok, informují Asia Times.

Stažení se z města Hodeida byla klíčová podmínka pro dohodu o příměří, které bylo dosaženo v prosinci ve Švédsku, ovšem lhůty na posun jednotek pryč z města nebyly dodrženy.

Přístav Rudého moře je klíčový bod, odkud se do Jemenu dostává jídlo a humanitární pomoc, která může zachránit miliony lidí.

OSN doufá, že deeskalace v Hodeidě umožní dodat potraviny a lékařskou pomoc milionům lidí, kteří bojují o život v nejchudší arabské zemi.

Plánuje se již další kolo rozhovorů, které má finalizovat detaily ohledně druhé fáze přesunu vojsk.

Stažení se z Hodeidy a příměří, které bylo dohodnuto ve Stockholmu, bylo považováno za hlavní krok k ukončení téměř čtyřleté války v Jemenu.

Ilustrační foto: Autor – Homoludens@Korean Wikipedia,  CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23242789

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.