Bývalý italský premiér chce vidět Merkelovou ve vrcholné EU funkci

Bývalý italský premiér není spokojen se slabou úrovní evropské diplomacie.

Když byl Matteo Renzi italským premiérem, často se s Merkelovou střetával, uvádí Financial Times. Nyní ovšem ve své knize navrhuje, aby se Merkelová stala vrcholným představitelem EU. Merkelová by prý byla vhodnou náhradou za předsedu Evropské rady Donalda Tuska.

Renzi tvrdí, že evropská diplomacie je slabá a nereprezentuje dostatečně celou EU.

Očekává se nicméně, že Merkelová v roce 2021, kdy jí vyprší mandát, z politiky odejde. Renzi v knize potažmo kritizuje sám sebe, když tvrdí, že výběr Federiky Mogheriniové (kterou on sám vybíral) nebyl nejšťastnější. Její dopad na zásadní otázky zahraniční politiky je blízký nule.

Renzi si za svůj program zasloužil přízvisko „demolition man“ a jeho působení ve funkci italského premiéra skončilo rychle, když prohrál referendum o ústavních změnách. Renzi také patří k velkým obdivovatelům Emmanuela Macrona (koneckonců se pokusil „upgradeovat“ sociální demokracii Itálie na „In cammino“, což je překlad z francouzského En marche, pozn. redakce).

Tvrdí, že právě Macron bude mít hlavní slovo ke složení Evropské komise po volbách. Bude to prý Francie, která bude hrát hlavní roli a bude to právě Macron, který je prý nejsilnějším lídrem Evropy, tvrdí bývalý italský premiér.

Ilustrační obrázek: Autor – Palazzo Chigi – YouTube: Renzi a Bruxelles per il G7 del 4-5 giugno, Bilaterale Renzi-Merkel, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58237373

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.