Macron odmítl zahrnout zemědělství do obchodního jednání s USA

Francouzský prezident volal po ambiciózní zemědělské politice EU a kritizoval.

Zemědělství Evropské unie je podle slov francouzského prezidenta Emmanuela Macrona ohroženo, a to jednak vnitřními rozdíly a jednak konkurenčními bloky. Francouzský lídr to řekl na každoročním zemědělském veletrhu v sobotu, informovala Euronews. Macron volá po větším rozpočtu pro zemědělství, který by pomohl v obraně evropských cílů – kvality jídla a environmentální ochrany.

Francie představuje největšího zemědělského výrobce v EU a také zemi, která má největší výhody z evropské zemědělské politiky, která se má podle plánu letos znovu projednat kvůli Brexitu.

Macron v této souvislosti řekl, že hrozbu pro evropské zemědělství představuje závislost EU na dovozech sóji pro zemědělská zvířata nebo nárůst ruských vývozů obilí. „Žádný farmář a spotřebitel nechce být podroben diktátu neevropských zemí.“

Zemědělství je častým tématem jednání o mezinárodních obchodních dohodách v oblastech, jako jsou například bezpečnost potravin nebo jejich genetická modifikace. Macron dal najevo, že zemědělství představuje „červenou čáru“ pro jednání o obchodní dohodě s USA. To je také názor Evropské komise.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.