Čínské Jedno pásmo, jedna stezka může přispět k šíření invazních živočichů

Nové infrastrukturní propojení povede podle vědců k šíření invazních typů živočichů.

Badatelé se obávají, že čínský projekt nových obchodních cest Jedno pásmo, jedna stezka, který má propojit přibližně půl planety (123 zemí), by mohl urychlit šíření invazních živočišných druhů, napsaly noviny Japan Times. Již před lety měl I-ming Li, pracovník Čínské akademie věd, pochybnosti o slibu, že projekt bude “zelený”, a navíc i obavy z jeho následků, zejména pro obojživelníky, plazy, ptáky a savce.

Na základě průzkumu obchodních cest a místních klimatických a životních podmínek vypracoval Li spolu se svými čínskými a britskými kolegy model oblastí, které budou novými trasami propojeny, a předpověděli, do kterých se pravděpodobně nastálo rozšíří 816 typů obratlovců. Jejich studie, zveřejněná v časopise Current Biology, identifikuje 14 hlavních ožehavých oblastí na všech kontinentech – od Indonésie, Vietnamu a Filipín až po Středozemí, jižní Chile a Karibské ostrovy; v Africe jsou na seznamu například Alžírsko, Nigérie a Kamerun. Největší obavy mají badatelé o šest širokých pásem spojujících Asii a Evropu, protože vysoká míra provozu tam pravděpodobně umožní zavedení cizích živočišných druhů do prostředí, které jim bude vyhovovat.

Spoluautor studie a profesor invazní biologie Tim Blackburn poukázal na skutečnost, že “invaze jsou trvalým jevem po celém světě”. Evropané vyvezli krysy na americký kontinent. Začátkem 20. století asijská houba zlikvidovala kaštanové lesy v Severní Americe, na Novém Zélandě, kde před příchodem lidí nebyli žádní místní savci, jich teď žije 25 druhů včetně krys, myší, ježků a fretek. Podle Blackburna je však nynější situace podstatně odlišná, zejména vzhledem k rozsahu čínského projektu a k předpokládanému objemu obchodního provozu.

Stejně jako hmyz a houby, i krysy, žáby, hadi a ptáci se mohou svézt na kamiónech a na lodích, ve vlacích nebo dokonce i v letadlech. Loskuták obecný, původem z Ruska a Kazachstánu, již pronikl do Sin-ťiangu v severozápadní Číně, kde ničí hnízda místního ptactva. Americký skokan volský, „nejinvazivnější obojživelník na světě“, se už po léta živí místními obojživelníky v Číně i jinde.

Co dělat? Badatelé vidí řešení v biologickém zabezpečení, včetně střežení kontejnerů, kontroly obsahu přepravovaných nákladů, zavedení karantén a programů na ochranu biodiverzity.

Jeffrey Dukes, profesor lesnictví a přírodních zdrojů, považuje tuto analýzu za „zajímavou“ ale „v určitých směrech nutně poněkud hrubou“, jelikož nejde do detailů. Neříká například, o které živočišné druhy se jedná a kam by se mohly rozšířit. Dukes, který nebyl do této studie zapojen, však dodal, že představuje „důraznou výzvu“, protože „invazivní druhy je obtížné vyhubit, ale pokud jim v šíření zabráníte, pokud zabráníte tomu, aby se problém vůbec vyskytl, ušetříte si nejen svízele, ale jistě i dolary a eventuálně i živočišné druhy“.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor -Matěj Baťha, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24558111

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.