V Izraeli se formuje aliance proti Netanjahuovi

V izraelské politice došlo ke vzniku svazku daného „hlubokým národním pocitem zodpovědnosti“. Oba dva hlavní vyzyvatelé jdou do voleb proti Netanjahuovi společně.

Předčasné volby v Izraeli svedly dohromady oba hlavní vyzyvatele současného premiéra. Jak bývalý šéf generálního štábu, tak středový politik Jair Lapid sestavili jednu kandidátku. Pokud by uspěli, tak by se měli ve funkci premiéra střídat.

Lapid založil opoziční stranu „Jesch Atid“, která má nyní v Knessetu 120 křesel. Gantz, bývalý šéf generálního štábu, založil stranu „Síla odporu pro Izrael“. Tato strana je v průzkumech na druhém místě.

Tyto dvě strany chtějí dohromady vytvořit novou vládní stranu Izraele. Chtějí zajistit bezpečnost země a spojit rozdělenou společnost.

I Benjamin Netanjahu už dal vědět, že dá dohromady svazek ultrapravicových sil. Dojde ke spojení tří stran, tím má být zajištěno, aby „pravice neztrácela hlasy“. Ovšem Likud bude nadále kandidovat samostatně.

Vstupní klauzule tvoří 3,25 %.

Netanjahuova koalice kolem Likudu je nejpravicovější vládou v Izraeli všech dob. Netanjahu je s malým přerušením u moci už 13 let.

Předčasné volby se budou v Izraeli konat 9. dubna. Konají se kvůli napětí pravicově náboženské vládnoucí koalice. V poslední době Netanjahu vládl s těsnou většinou 61 hlasů z celkově 120.

Netanjahu má i další starosti. Je vyšetřován kvůli obvinění z korupce.

Prozatímní průzkumy ukazují, že by Netanjahu s Likudem a s koalicí ultrapravicových sil dal dohromady těsnou většinu 63 mandátů.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.