V Kašmíru se mluví o možné válce

Mezi Indií a Pákistánem roste napětí v důsledku teroristického útoku ve sporném regionu Kašmíru.

Mezi Indií a Pákistánem narůstá napětí v důsledku teroristického útoku v kašmírské Pulwamě, píší Asia Times. Při útoku zemřelo celkem 42 policistů a Indie viní Pákistán z toho, že jim poskytuje ochranu.

Zvýšení napětí mezi oběma jadernými sousedy vedl k narůstání paniky právě v Kašmíru a objevily se dokonce i spekulace o možné válce mezi oběma zeměmi. Místní vláda začala shromažďovat zásoby pro případ války, což jen podpořilo další spekulace ohledně možné války mezi Indii a Pákistánem.

Stát Kašmír je nyní pod vládou guvernéra, protože místní vládní koalice se rozpadla, což vedlo k tomu, že vládu zde přejala federální vláda.

Vedle nezvyklého vytváření zásob základních potřeb došlo ve stejnou dobu, kdy ministerstvo vnitra začalo letecky do regionu dopravovat další paramilitarní jednotky. Ovšem vláda tvrdí, že jednotky zde mají zabránit dalším možným teroristickým útokům a tedy, že se jedná jen o preventivní kroky.

Nezvyklý vývoj v posledních dnech vyvolal v Kašmíru chaos a zmatek, včetně protestů v některých místech regionu.

Objevily se také zprávy o tom, že indická armáda posílila svoje opozice v sektoru Karnah na hraniční linii kontrol s Pákistánem. Chaos se například projevil tím, že zde lidé začali vytvářet zásoby benzínu a dalším základních potřeb a dotkl se obou stran hranice. Ovšem z oficiálních míst se už objevily hlasy, které volaly po uklidnění s tím, že válka není na programu dne. Na situací mezi oběma sousedy reagoval také americký prezident USA Donald Trump, který nazval situaci zde jako napjatou.

Indie a Pákistán vedly už celkem tři války o region Kašmír od roku 1947, kdy získaly nezávislost na Británii.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.