Jednání o Venezuele: Invaze snad zatím na stole není, další sankce ano

Americký viceprezident slíbil v Kolumbii další sankce proti Venezuele, zatímco se slovům o vojenském řešení vyhnul.

Americký prezident Mike Pence na jednání v Kolumbii oznámil zavedení nových amerických sankcí proti Venezuele. Ve svém projevu Pence navrhl regionálním partnerům hned několik typů sankcí: zmražení ropných aktiv Venezuely, převedení výtěžků opozičnímu lídrovi Juanu Guiadóvi a omezení víz pro lidi z nejbližšího okruhu Nicolase Madury. Vedle toho USA zavedly další sankce na čtyři provládní guvernéry. Podle Pencových slov brzy „noční můra“ pro Venezuelu končí a lidé se znovu narodí do svobody.

Madurova vláda na slova Pence reagovala kriticky a označila je za výzvu pro další země, aby se podílely spolu s USA na plundrování majetku Venezuely.

Pencova účast na jednání Limské skupiny, kterou vedle Kanady tvoří především konzervativní vlády Latinské Ameriky, byla významným krokem pro tuto koalici zemí.

Určitou předehrou schůzky byly srážky na hranici mezi Kolumbií a Venezuelou, které byly způsobeny snahami o to, dopravit humanitární konvoj USA přes hranice do Venezuely. Venezuelské jednotky se zde střetly s protestujícími, došlo k zabití asi 4 lidí a 300 jich bylo zraněno.

Jednání Limské skupiny skončilo deklarací o celkem 18 bodech. Guiadó znovu opakoval svoji výzvu venezuelské armádě, aby ho uznala jako hlavního velitele, volal po perzekuci Madury za to, že odmítá humanitární pomoc pro zemi a také vyzval OSN k tomu, aby se více zapojila do pomoci vyřešit zdejší krizi.

Spojené státy se i nadále vyhýbají tomu, že by veřejně mluvily o možnosti vojenské intervence. Pence v projevu jen zopakoval slova Donalda Trumpa o tom, že na stole jsou všechny možnosti, ale tématu intervence vojenskými prostředky se vyhnul. Pence ale přislíbil, že USA budou pokračovat v sankcích a jejich posilování, vedle toho ale také ve snahách o to poskytnout humanitární pomoc USA.

Také Guiadó ve svém projevu nehovořil o konkrétních krocích, i když se ohledně toho objevily spekulace, že by mohl požádat o vojenskou intervenci. „Být tolerantní k uzurpaci moci je ohrožením demokracie pro celou Ameriku,“ řekl v projevu.

Limská skupina Guiadóa podpořila, ale také odmítla užití síly. Například prezident Panamy Juan Carlos Varela hovořil o „tlaku mezinárodního společenství, dialogu a obezřetnosti“ v souvislosti s řešením krize.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.