Eskalace v Kašmíru. Pákistán tvrdí, že USA povzbuzují Indii ke konfliktu

Konflikt mezi Indií a Pákistánem, zeměmi s jadernými zbraněmi, začal nebezpečně eskalovat.

Německá Tagesschau přes svou indickou zpravodajku informuje, že Pákistán vidí za indickými leteckými útoky USA. Zároveň ovšem připouští, že právě USA by se mohly ujmout role zprostředkovatele.

Pákistán obvinil USA, že pomáhají eskalaci konfliktu s Indií, protože například neodsoudily indické letecké útoky na cíle v Pákistánu, což Indy, podle pákistánského velvyslance v USA, „povzbudilo“.

I tak by se ale USA mohly ujmout role zprostředkovatele, nikdo jiný asi není v lepší pozici.

Konflikt mezi Indií a Pákistánem, zeměmi s jadernými zbraněmi, začal nebezpečně eskalovat. Indická letadla proletěla nad pákistánským územím poprvé od roku 1971, Pákistán údajně sestřelil dva indické bojové letouny.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo popsal indické útoky jako nasazení ve válce proti teroru a vyzval Pákistán, aby také zasáhl proti teroristickým skupinám na svém území. Vysoká představitelka EU pro zahraniční věci varovala před potenciálem konfliktu nejen pro obě země, ale i pro širší region.

I německý ministr zahraničí Heiko Maas vyzval Pákistán, aby bojoval důrazněji proti teroristickým organizacím.

Indický útok zasáhl podle německých informací výcvikový tábor islámské teroristické skupiny Jaish-e-Mohammed. Právě tato skupina spáchala sebevražedný atentát v indické části Kašmíru, při kterém bylo zabito 40 příslušníků indických bezpečnostních sil. Skupina se také podílela na útoku na indický parlament v roce 2001, který málem vedl k válce.

Pákistánský premiér vyzval ke zdrženlivosti – v televizním projevu položil řečnickou otázku: můžeme si dovolit chybnou kalkulaci se zbraněmi, které máme k dispozici?

Ale indická vláda a premiér Modi jsou pod tlakem veřejného mínění, brzy se totiž budou konat volby.

Volání po válce, kterému napomáhají média, sílí v obou zemích. V Karáčí demonstranti spálili portrét indického premiéra. Indie požaduje okamžité propuštění pilota, kterého Pákistán zajal, je to porušení ženevských konvencí.

Kromě leteckých útoků docházelo v posledních dnech u hraniční čáry i k přestřelkám. Letecký prostor nad touto oblastí byl uzavřen.

V pákistánské hraniční oblasti Kašmíru zřejmě probíhají přípravy na možnou vojenskou reakci a obyvatelé z této oblasti prchají do vnitřních částí země.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.