Tlak jestřábů vůči Draghimu najednou oslabuje

Kritici postupu guvernéra Draghiho jsou totiž nejvíc vystaveni riziku recese.

Mario Draghimu končí funkční období a obrysy zpomalení jsou reálné. Uklidňující je, že disidenti jsou nyní potichu. Za osm let se Draghi a jeho politika kvantitativního uvolňování setkala s kritikou zejména německého a nizozemského guvernéra centrální banky.

Ovšem jestřábí ticho, upozorňují FT, může znamenat, že jsou si dobře vědomi rizik recese pro jejich ekonomiky.

Jens Weidmann, guvernér německé centrální banky a nejhlasitější Draghiho kritik, byl nucen připustit nízký německý růst hluboko pod potenciálem, i že tato situace bude trvat i v druhé polovině roku.

Jestřábi jsou najednou ohroženým druhem.

Pro trhy by to měla být jasná zpráva, protože když i jestřábi jako Weidmann uznají, že úrokové sazby musejí zůstat nízko, signál centrální je banky silný. Oficiální pozice byla udržet nízké úrokové sazby do léta tohoto roku, ale jestřábi najednou neprotestují proti tržním očekáváním, která počítají s nízkými úrokovými sazbami i v příštím roce.

ECB má zasedání 7. března a dá se najisto počítat s tím, že se sníží odhady růstu na tento rok. Určitě se bude diskutovat i o možnostech poskytnutí likvidity bankám. Zvláštní půjčky jsou znovu na stole, protože kvantitativní uvolňování bylo ukončeno.

Itálie už nyní zažívá horší bankovní podmínky, FT uvádějí názor, že ECB bude muset konat a nabídnout úlevu, a nejlépe to „schová“ právě do nabídky většího množství likvidity pro všechny.

Weidmann i jeho nizozemský kolega si dělají ambice na funkci guvernéra, což ale znamená, že musejí poněkud ustoupit ze svých jestřábích pozic, aby byli akceptovatelnější.

Jenže tu jsou i zásadnější důvody ke změně pozice, varují FT. Nejdřív zpomalení vypadalo jako dočasné vychýlení, ale region je vystaven politické nestabilitě i globálnímu zpomalení, eurozóna vzrostla jen o 0,2 %. Nová čísla mohou přinést snížení aktivity ve zpracovatelském průmyslu, poprvé od roku 2013.

Jestřábi sice doufají v růst, ale zároveň vědí, že vůči těmto faktorům jsou extrémně náchylné právě ekonomiky Německa a Nizozemska. Zmatek kolem Brexitu, prosazování Trumpovy politiky America First a s tím souvisejícího protekcionismu, zpomalení v Číně, to je jeden úder za druhým právě pro země, jako je Německo.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.