Případná dohoda mezi USA a Čínou bude jen příměřím

Obě strany mají zájem na zmírnění napětí: i špatná dohoda mezi USA a Čínou je lepší než žádná.

Editoři novin Financial Times píší, že hlavním kamenem úrazu je cíl, který si vytýčila Čína – technologická dominance.

Tweety amerického prezidenta mají velký význam. Když oznámil, že navýšení cel na čínské produkty se odkládá, protože “dochází k pokroku v jednáních”, reakce byly pozitivní – od cen ropy po australský dolar. Ale dojednáno ještě rozhodně není.

I špatná dohoda, píší FT, bude lepší než žádná a obě strany mají zájem na zmírnění napětí. Je ale potřeba mít se na pozoru, Trump sice chce „dohodu“, ale žádné detaily zatím nejsou známy. A budoucnost dohody se bude odvíjet od detailů, jejich implementace, ale i kontroly.

FT na rovinu píší, že jakákoliv dohoda bude spíš jen krátkým příměřím v dlouhé válce. Trhy a investoři podceňují, že USA a Čína vstoupily do éry strategické konkurence, která se bude týkat všech aspektů jejich vztahů. Toto soupeření ovlivní asijskou ekonomiku jako celek, tu ekonomiku, která byla v minulých letech pohonem růstu. A budou ovlivněny také produkční řetězce.

Trumpova obsese obchodním deficitem je jen odváděním pozornosti. Hlavní problém spočívá v tom, že Čína směřuje k technologické a regionální dominanci, zatímco USA trvají na tom, že technologickou velmocí budou ony samy.

Ohledně obchodní bilance může Čína uklidnit Trumpa tím, že bude nakupovat americkou sóju nebo mikročipy. Ale prezident Si prostě nemůže, nemůže slevit ze svých ostatních cílů, protože osobně slíbil „velké obrození čínského lidu“ – snížení těchto ambicí ve vztahu k USA by pro něj znamenalo „ztrátu tváře“.

Pozice na obou stranách se zatvrdily, je nemožné se vrátit do „statu quo ante“. Peking se snaží ukázat, že jeho státní kapitalismus je lepší než tzv. washingtonský konsenzus, Čína chce měnit instituce a pravidla k obrazu svému, tvrdí FT.

Trumpův izolacionalismus nemá mnoho přátel, leda právě, když jde o Čínu. Nic nespojuje americké elity tak moc, jako strach z Číny, strach z rizika, které Čína představuje pro řád stvořený Spojenými státy.

To nejlepší, co se dá očekávat, je, že současná velmoc a její vyzyvatel se pokusí konflikt držet v mezích a udržet co možná globální a otevřené trhy. Dohoda může vytvořit prostor pro důvěru, ale velké úkoly jsou teprve před námi.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.