Macron slibuje občanům Evropy, že dostanou zpátky kontrolu nad svým osudem

Francouzský prezident využil pojmů bezpečnost a identita, které jsou často používány populisty, jako pilířů své kampaně za silnější Evropu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v předvolebním apelu na občany EU volal po „evropské renesanci“. Macronův text se v pondělí objevil v několika denících. Macron v něm načrtnul svou „vizi pro Evropu“. Text je ale i manifestem jeho strany pro květnové volby do EP. Volby Macron nazval „rozhodujícími“ pro kontinent a jeho budoucnost. Textem oslovil občany Evropy, kterou vidí jako jedinou možnost, jak čelit hrozbám a výzvám zvenčí. Macron také užil pojmů bezpečnost a identita (populisty často zneužívaných k útokům na EU) jako pilířů své kampaně za silnější Evropu a navrhuje tři věci.

Na prvním místě chce bránit svobodu založením Evropské agentury pro ochranu demokracie. Ta by měla dohlížet na volby v každé zemi EU, chránit je před kyberútoky a manipulacemi, vyloučit cizí financování politických stran a zakázat násilí a nenávistný jazyk online.

Na druhém místě Macron navrhuje bránit Evropu prostřednictvím přestavby schengenského systému, společné hraniční policie, evropského azylového úřadu a „rady pro vnitřní bezpečnost“. Navrhuje i zvýšení výdajů na obranu, novou bezpečnostní a obrannou dohodu a vznik Rady evropské bezpečnosti, ve které by byla přidružena i Británie. Macron chce reformovat evropskou politiku v oblasti hospodářské soutěže a obchodní politiky, chce v EU zakázat společnosti, které poškozují evropské strategické zájmy a hodnoty. Evropské společnosti mají v případě veřejných zakázek dostat přednost.

Na třetím místě Macron volá po evropské minimální mzdě, přizpůsobené každé zemi EU a každoročně prodiskutované. Staví se za nulové emise k roku 2050, omezení pesticidů o polovinu v roce 2025 a chce vznik evropské enviromentální banky na financování ekologického přechodu a zvýšení bezpečnosti potravin.

Vedle toho Macron vyzval k evropskému dohledu nad velkými digitálními platformami a zvýšení rozpočtu Evropské rady pro inovace na úroveň srovnatelnou s USA.

Pro lepší komunikaci v Evropě navrhuje vznik konferencí, kde by se diskutoval plán pro reformu EU mezi akademiky, občany, náboženskými organizacemi a občanskou společností. Konference by měly otevřeně a bez všech tabu navrhnout změny potřebné pro evropský politický projekt, ne pouze “vylepšit” staré dohody EU.

V závěru textu píše, že nová Evropa bude místem, kde mají občané skutečně zpátky kontrolu nad svým osudem.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor –  Pablo Tupin-Noriega – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41407618

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.