Obnovují Spojené státy vesmírnou raketovou obranu?

Podle nejnovějších náznaků se USA vracejí k vesmírné obraně typu reaganovské SDI. Chtějí tak reagovat na nástup nadzvukových zbraní.

Tuto otázku si klade článek Stephena Bryena na stránkách Asia Times.

Je zde stále více důkazů, že americké ministerstvo obrany obnovuje vesmírnou raketovou obranu, která by měla stát proti hypersonickým raketám. Ty jsou údajně schopné obejít konvenční protiraketové obranné systémy typu Patriot, THAAD a Ground-Based Mid Course Interceptor i systémy SM-3 Aegis.

Jedná se o reakci na vývoj ruských hypersonických raket Aktivně je vyvíjí i Čína, která v minulém roce otestovala hned tři různé hypersonické modely, jeden z nich, Starry Sky 2, už dosáhl extrémní manévrovací rychlosti vyšší než 5,6 machů. Na více než 400 sekund dosáhl dokonce rychlosti 6 machů, což je 7 344 km/h.

Ruské ani čínské systémy nejsou operativní, ale USA si uvědomují, že nebude trvat dlouho, než se tak stane. V posledním projevu Vladimir Putin hovořil o systému Zirkon, který bude mít rychlost 9 machů a má být schopen zasáhnout námořní i pozemní cíle. Předtím Putin oznámil, že Rusko odstoupí od dohody INF a je připraveno na krizi podobnou té karibské.

15. února se objevil náznak, že USA vážně uvažují, že obnoví program vesmírné raketové obrany – šlo o oznámení, že agentura DARPA zahájí soutěž pro společnosti obranného průmyslu. V zadání se mluví o tom, že USA by měly být schopny zničit, poškodit nebo degradovat protivníkovy rakety ještě před jejich vystřelením.

O nutnosti vesmírné obrany proti raketám hovořil už v roce 1967 jaderný výzkumník Edward Teller. V té době nadzvukové rakety neexistovaly. Teller propagoval hlavně x-ray laser, který by využíval energie z jaderné exploze. Tento laserový paprsek by pak zničil rakety protivníka těsně po jejich vystřelení. Mezi posluchači Tellerovy přednášky na toto téma byl v roce 1967 i guvernér Kalifornie Ronald Reagan. Za jeho prezidentství došlo k vzniku SDI, Strategické obranné iniciativy, jejíž součástí byl i program Brilliant Pebbles.

Tento program byl navržen v roce 1987, hlavní myšlenkou bylo mít na orbitě planety 7 tisíc raket, 700 z nich nad SSSR. Tyto rakety měly mít senzory schopné zachytit jakékoliv mezikontinentální rakety SSSR.

Jenže SSSR v roce 1991 zkolaboval a Čína ještě nepředstavovala silnou velmoc, takže Kongres stále více SDI odmítal a v roce 1993 byl program uzavřen. Zájem se obrátil na protiraketovou obranu typu THAAD.

Kritika SDI byla ve své době různá. Například šlo o obavy o technologickou úspěšnost nebo dostatečnost projektu. Testy ukazovaly ve své době „destabilizující“ dopady. Vědci měli obavu, že technologie povede k narušení principu „zaručeného vzájemného zničení“ (MAD), což znamenalo v tomto případě, že by USA získaly výhodu prvního úderu. Rizikem bylo, že by Rusové jednali dříve, než by se SDI systém stal operativním.

Teller ale tento argument odmítal a dále SDI prosazoval. Argumenty proti SDI označoval nikoliv za technické, ale za „politické a emocionální“, ve vědecké komunitě spojené s pocitem viny za Hirošimu. Teller v rámci systému SDI podporoval i mezinárodní spolupráci.

Nynější obnovená iniciativa USA v této oblasti ale mezinárodní spolupráci explicitně vylučuje. Nejbližší spojenci participovat na projektu nemohou.

Od zrušení SDI se doba změnila. Severní Korea a Írán dnes mají rakety s dlouhým doletem. Čína je silnější, Rusko se velmi změnilo a spolupracuje s Čínou, zatímco v době studené války měly obě země nepřátelské vztahy.

Zdá se, že nová americká iniciativa se vrací k vesmírnému typu obrany i k systému, který bude podobný tomu z 80. let v podobě Brilliant Pebbles. Nadzvukové rakety mohou být sestřeleny jen krátce po jejich vystřelení, a to nejspíš právě pomocí vesmírných zařízení. To tedy znamená, že se Brilliant Pebbles vracejí na scénu. Otázkou je, zda k tomu USA spojence přizvou, nebo je budou i nadále od projektu izolovat.

  1. Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.