Rusko chystá vlastní kryptoměnu

Kryptoměna krytá ropou by měla pomoci vyhnout se omezením amerických sankcí.

Rusko se chce přidat k řadě zemí, které hledají v kryptoměnách způsob, jak se vyhnout sankcím, napsal Luke Thomson na stránkách Asia Times. Rusko nyní plánuje vytvořit vlastní kryptoměnu založenou na ropě.

Podle zpráv v Rusku se v Dumě má zkoumat možnost právních úprav o regulaci kryptoměn ještě letos v únoru. Nový zákon má být ve stádiu posledních úprav, totéž zní z ruského ministerstva energetiky. Kryptoměna krytá ropou by měla vést k tomu, že se Rusko vyhne „nákladům spojeným s užitím měn, které nejsou kryté“. Podle ministra Igora Jusupova je zde nestabilita s ohledem na platby v dolarech, které by se kryptoměna dokázala vyhnout. Je tu velká snaha o to zbavit se dolaru jako rezervní měny a digitální měny jsou chápany jako potenciální způsob, jak se dolaru vyhnout, píše Thomson. Důvodem pro Rusko jsou americké obchodní sankce vůči Rusku. I když v Číně mají také problémy s dolarem, vydala se země jiným směrem: kryptoměny zakázala.

Rusko není členem skupiny OPEC, ale je výrobcem ropy ve velkém. Ale Venezuela a Írán členy OPECu jsou, ale sankce proti nim silně omezují jejich ropný sektor. Obě se zaměřily na kryptoměny jako na možné řešení – Venezuela má kryptoměnu Petro a Írán zase Riel.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.