V Itálii je zaveden občanský příjem

V Německu krok komentují v tom smyslu, že Italové vlastně zavedli jakýsi Hartz IV po italsku.

Vláda projekt prezentuje jako sociálně-politickou zásadní věc, uvádí zpravodajská platforma ARD Tagesschau.

Jde o nejoblíbenější projekt italského vicepremiéra a zároveň i ministra pro práci a sociální věci, Luigi Di Maia (pozn. redakce: vysvětlení celého projektu „reddito di cittadinanza“ je v italštině zde).

V Itálii je tento občanský příjem chápán jako významný nástroj boje proti chudobě. Itálie tak bude moci znovu držet krok s Evropou, tvrdí di Maio.

Němci si ovšem myslí, že tento návrh je podobný sociálnímu systému Hartz IV. Hlavním cílem je znovuzačlenění do trhu práce.

V Itálii může mít nárok na občanský příjem až 4,9 milionů lidí, tedy každý dvanáctý. Obecně se projekt zaměřuje hlavně na rodiny. Zdůrazňuje, že mnoho matek a otců ztratilo práci a nevědělo, co mají dělat, nyní dostanou občanský příjem.

Jsou ovšem stanoveny podmínky, například roční příjem nesmí překročit 9 360 euro, nesmí být vlastněna nemovitost v ceně vyšší než 30 000 euro (kromě vlastního bydlení) a také je stanovena hranice pro výši osobních úspor.

V příjmu a indikátoru bohatství se ovšem zohledňuje počet dětí, takže je výpočet dosti náročný, tvrdí Tagesschau. Například ti, kteří žijí sami a platí nájem, mohou mít občanský příjem maximálně 780 euro za měsíc, pro ty, kteří mají vlastní bydlení je to 500 euro. Rodina s dvěma malými dětmi může dosáhnout až na 1180 euro.

Občanský příjem se ovšem nepřevádí na účet, je zaúčtován na šekové kartě, která se má používat přímo k nákupu. Di Maio jednu takovou kartičku představil v rámci velkolepé show. Plastikové kartičky mohou být k výběru hotovosti použity jen omezeně, jedná se o 100 euro měsíčně, pro rodiny maximálně 210 euro. Jasně je zakázáno užití pro hazardní hry. Při první žádosti je doba pobírání 18 měsíců. Po možné pauze se žádost podává znovu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.