Čína otevře v Antarktidě vlastní letiště

Výzkumná stanice Čung-šan získá vlastní letiště pro zásobování a dopravu. Vedle toho se staví další, už pátá, stanice na kontinentu.

Čínská antarktická stanice Čung-šan bude mít nové letiště a nadále se zvětšuje. Antarktická studijní stanice Číny byla otevřena před 30 lety v únoru 1989 a jedná se druhou z celkem čtyř čínských vědeckých pracovišť v této oblasti zeměkoule. Stanice Čung-šan je umístěna ve východní Antarktidě nedaleko od ruské stanice Progres II a také rumunské stanice, představuje logistický bod pro další výpravy do vnitrozemí kontinentu.

V létě má stanice celkem 60 pracovníků, v zimě potom 25. Ti se věnují výzkumu moře, ledovců, geologickému výzkumu a také vědě o atmosféře. Listopadová expedice Číny na Čung-šanu začala s prací na stálém letišti v blízkosti stanice, která se plánovala asi 10 let. Půjde o letiště situované 28 km od stanice, s ranvejí o délce 1500 metrů se šířkou 80 m. Smyslem je zajistit dobré zásobování a dopravu pro tento izolovaný region. Doposud se stanice v Čung-šanu musela spolehnout na zásobování čínským ledoborcem.

V Antarktidě je asi 20 letišť. Doposud se Čína spoléhala na ruské letiště, kam létala s prvním polárním letadlem vlastní výroby, které létá rychlostí 380 km za hodinu. Stavba letištní plochy na kontinentu s vrstvou neustále se měnícího ledu je náročná – například je nutné naleznout takové místo, kde se led hýbe co nejpomaleji a jedním směrem.

Léto na Antarktidě trvá od listopadu do února a letní teploty zde se jen občas dostanou nad mínus 20 stupňů. Čína má ale se stavbami v této oblasti světa už bohaté zkušenosti, vedle už čtyř výzkumných stanic, nyní staví pátou na jihu zamrzlého kontinentu.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.