Itálie se chce zapojit do čínského projektu Jeden pás, jedna stezka

Bílý dům tomu chce za každou cenu zabránit. Brusel je z nápadu vyděšen.

Itálie je odhodlána zapojit se jako první země z kategorie G7 do čínského projektu Jeden pás, jedna stezka. Bílý dům bude zřejmě reagovat tvrdě a rozhodnutí vyděsilo Brusel, napsaly noviny Financial Times.

Itálie na konci března podepíše memorandum o spolupráci při příležitosti návštěvy čínského prezidenta Si v Číně. Jednání stále probíhají, ale v době návštěvy čínského prezidenta by měla být ukončena. Itálie chce získat lepší pozici pro produkty „Made in Italy“, neboť Čína patří k nejrychleji rostoucím světovým trhům.

Bílý dům si pospíšil s kritikou. Okamžitě zaznělo, že ekonomicky to Itálii nijak nepomůže a bude poškozena její mezinárodní image.

USA tvrdí, že projekt Jeden pás, jedna stezka je projekt vytvořený Čínou a pro Čínu a Itálii nic dobrého nepřinese. USA proto tlačí na všechny své spojence, aby odmítali čínské plány a aby čínské investice „byly v souladu“ s mezinárodními standardy.

Ve chvíli, kdy se Itálie postaví za čínskou Hedvábnou stezku, oslabí nejen snahy USA obchodně přitlačit Čínu ke zdi, ale také Brusel, který se snaží, aby země postupovaly proti čínským investicím jednotně.

Načasování je zajímavé. 21. března se má v rámci EU debatovat právě o přístupu k čínským investicím a 22. března přijede na svou první návštěvu Itálie čínský prezident.

Hedvábná stezka se týká rozvoje infrastrukturních projektů ve více než 80 zemích. Ovšem USA a některé země EU vyjadřují obavy, že se jedná o rozšíření čínské sféry vlivu, o možnou dluhovou past recipientských zemí a o zvýhodnění pro čínské firmy.

Řada zemí ve východní a střední Evropě, Asii i na Blízkém východě již memoranda podepsala. Ta jsou obvykle tajná a není jasné, co všechno obsahují. Někteří v EU mají podezření, že čínské uskupení 16+1, které zahrnuje i země střední a východní Evropy a 11 členů EU, je čínský trojský kůň. Německo a Francie chtějí přísnější monitorování čínských investic. Řecko a Portugalsko se na to ale dívají jinak, v jejich zemích totiž Čína mohutně investovala, což bylo vzhledem ke krizím v obou zemích důležité.

Zemí, které formálně přijaly zapojení do Jednoho pásu, jedné stezky, je dnes 152. Čínská strana odmítá, že by země úmyslně vrhala do dluhové pasti.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.