Vzhledem ke stavu eurozóny je ECB znovu připravena ke stimulu

Trhy vítají rozhodnutí o nízkých úrokových sazbách do roku 2020.

Evropská centrální banka se rozhodla nechat úrokové sazby až do roku 2020 a zároveň vzhledem k pochmurnému vývoji v eurozóně nabídla nové financování pro banky, píší Financial Times.

Podle guvernéra ECB je ekonomika „slabá a ve stavu permanentní nejistoty“.

Nový podpůrný program pro banky byl povolán „do zbroje“ jen tři měsíce poté, co centrální banka ukončila svůj rozsáhlý program kvantitativního uvolňování. Dlouhodobé refinanční operace začnou již v září tohoto roku.

V reakci na prohlášení centrální banky euro oslabilo, ale akcie posílily. Pozitivně reagoval i trh s dluhopisy. Hlavní depozitní facilita ECB je stále na -0,4 %. Rozsah opatření, která ECB ohlásila, byl větší, než investoři čekali, z čehož usuzují na velké obavy, které má banka z vývoje v eurozóně.

Vliv na ekonomickou výkonnost má samozřejmě jak nejasný vývoj kolem Brexitu, tak i obchodní války.

Itálie je třetí největší ekonomiku eurozóny a je v recesi, Německo se na konci roku 2018 vyhnulo recesi jen velmi těsně.

ECB stále doufá, že zpomalení je jen přechodnou záležitostí vzhledem k vývoji na trhu práce i jednorázových problémů v německé ekonomice.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.