Jižní Korea hlásí obnovenou vojenskou aktivitu Severní Koreje

Jihokorejská rozvědka zaznamenala zvýšený pohyb vozidel v oblasti jaderného výzkumného centra.

Jihokorejská armáda podle informací agentury Associated Press sleduje aktivity kolem severokorejských jaderných a raketových zařízení na základě informací špionů o nových aktivitách kolem jaderného výzkumného centra na severu Korejského poloostrova. Jdou zde domněnky, že zde Severní Korea staví rakety s dlouhým doletem, které dovedou zasáhnout pevninu USA.

Podle informací jihokorejského ministerstva obrany Jižní Korea a USA koordinují svoje rozvědné informace ohledně výzkumného centra v Severní Koreji, který leží nedaleko Pchjongjangu. Sledují ale také místa s raketami dlouhého doletu. Detaily ale ministerstvo nepodalo.

Jihokorejská rozvědka zaznamenala zvýšený pohyb vozidel v oblasti výzkumného centra, mělo se jednat o transport zásob, nicméně ani v tomto případě nebyly uvedeny detaily. Zaznělo ale, že Severní Korea obnovuje startovací sila pro rakety v Tongčangu-ri, které minulý rok zrušila jako součást odzbrojovacích kroků.

USA tvrdí, že Severní Korea nevyrobila v uplynulých měsících žádné plutonium pro jaderné účely, jsou zde znaky, že využila uranium v hlavním výzkumném centru v Jongyjonu.

Tyto informace se objevily poté, co zkrachovala jednání mezi Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem ve Vietnamu. Zde Severní Korea nabízela částečně uzavřít centrum v Jongyjonu za ulehčení sankcí. Není jasné, jak se tyto nové informace promítnou do dalšího vyjednávání.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.